Reklama

Premier Litwy: Polska jest szczególnie ważnym partnerem

- Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy. Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów - oświadczył w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Wilnie. - Litwa jest dla Polski strategicznym partnerem ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne i sprawy obronności - podkreślił z kolei szef polskiego rządu.


"Litwa strategicznym partnerem Polski"

"Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym zarówno ze względu na więzy historyczne, ale też ze względu na położenie geograficzne, na sprawy obronności, na wspólną nasza historię w stosunku do Rosji, potem Związku Radzieckiego i teraz znowu Rosji" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

"Wspieramy Litwę w nadzorze nad niebem litewskim, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne, bardzo konkretne takie, które prowadzą do synchronizacji systemów elektroenergetycznych i takie, które zwiększą naszą wymianę w zakresie transportu gazu" - dodał szef polskiego rządu. 

Reklama

"Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy"

Na wspólnej konferencji prasowej Skvernelis dziękował szefowi polskiego rządu, że "znalazł czas na przyjazd do Wilna". 

"Wysoko oceniam możliwość dzisiejszego spotkania i omówienia kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - wskazał.

Litewski premier wyraził nadzieję, że to spotkanie "jeszcze bardziej zaktywizuje" stosunki bilateralne obu krajów. 

Skvernelis oświadczył, że Polska - która jest sąsiadem Litwy - "jest szczególnie ważnym partnerem". "Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów" - mówił.

Zaznaczył, że Polska jest ważnym partnerem gospodarczym Litwy. "Trzecim co do wielkości obrotów partnerem handlowym i drugim rynkiem eksportu towarów litewskiego pochodzenia" - powiedział Skvernelis. "Cieszę się, że obroty handlowe nadal rosną" - wskazał.

Premier Litwy zwrócił też uwagę na inwestycję PKN Orlen, która jest realizowana na Litwie. Ocenił, że jest ona "bardzo ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale również pod względem bezpieczeństwa energetycznego". 

"Podpisane w piątek porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu morskiego powinno dać kolejny impuls do współpracy naszych państw" - podkreślił w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis. Jak dodał, cieszy go współpraca Polski i Litwy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

"Z zadowoleniem przyjmujemy rozpoczęcie w Polsce prac w zakresie modernizacji europejskiej linii kolejowej z Warszawy w kierunku Litwy" - oznajmił Skvernelis.

Poinformował też, że do roku 2023 zakończone zostaną prace na autostradzie Warszawa-Kowno, a od maja bieżącego roku Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększają liczbę połączeń do Litwy. 

"Interesuje nas otwarcie linii promowej między Kłajpedą a Szczecinem" - powiedział też litewski premier.

"Bardzo wspólne interesy" w Brukseli

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że "praca" Polski i Litwy dotyczy przede wszystkim "tematów przyszłościowych". Wskazał m.in. na budżet europejski w kolejnej perspektywie 2021-2027, gdzie - jak stwierdził - oba kraje mają "bardzo podobne potrzeby" oraz bieżącą współpracę w zakresie "kluczowych" sektorów takich, jak transport czy logistyka.

"Tutaj mamy do czynienia z dyrektywą transportową, gdzie również bardzo podobnie myślimy, patrzymy na swobodę świadczenia usług w ramach Unii Europejskiej" - powiedział szef polskiego rządu.

Morawiecki przekonywał, że oba kraje mają "bardzo wspólne interesy" w Brukseli.

Według premiera "bardzo wyraźnie widać", że współpraca Polski i Litwy "umacnia się". "Zarówno poprzez wzrost obrotów handlowych, poprzez coraz wyższe inwestycje polskie na Litwie, litewskie w Polsce ale również coraz to lepsze połączenia infrastrukturalne - które łączą ludzi, łączą przedsiębiorstwa, zwiększają ruch turystyczny, przybliżają do siebie narody" - podkreślił Morawiecki.

"To wszystko napawa mnie ogromnym optymizmem. Wierzę, że ta współpraca - jakkolwiek już niezwykle ważna i strategiczna - nabierze takiego charakteru prawdziwie, bardzo blisko partnerskiego pomiędzy naszymi krajami" - zaznaczył.

Morawiecki podziękował Litwie za wsparcie

Polski premier powiedział, że przedmiotem rozmowy były m.in. sprawy europejskie. "Na polu współpracy europejskiej mamy bardzo wiele wspólnych tematów. Dziękuję za wsparcie Republiki Litewskiej w pewnych sporach, które teraz toczymy" - oświadczył Morawiecki.

Dodał, że spory te (chodzi o spór z Komisją Europejską dotyczący praworządności w naszym kraju - PAP) "sprowadzają się do tego w jaki sposób kto rozumie transformację systemu postkomunistycznego". "Akurat Litwa doskonale to rozumie jako państwo, które wcześniej było republiką sowiecką" - zaznaczył premier.

W 2019 r. prawdopodobnie uroczystości pochówku powstańców styczniowych

Rozmowa obu polityków dotyczyła też m.in. spoczywających na terenie Litwy szczątków uczestników Powstania Styczniowego. 

"Pan premier poinformował mnie, że prawdopodobnie w 2019 roku odbędą się uroczystości wspólnych pochówków powstańców styczniowych, którzy zostali zabici przez Rosjan. To nasza wspólna historia, która nas łączy" - podkreślił Morawiecki na konferencji prasowej.

Szef polskiego rządu przekazał, że przedmiotem piątkowego spotkała była też kwestia umocnienia polsko-litewskiej współpracy w zakresie wymiany młodzieży, fundacji młodzieżowej polsko-litewskiej, jak również wspólnej komisji oświatowej tak, żeby rozwiązać pewne problemy. 

"Rozmawialiśmy też o sytuacji Polaków, obywateli Litwy, tutaj na Litwie, w jaki sposób ich sytuacja może zostać poprawiona" - powiedział Morawiecki.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy