Reklama

Premier Japonii złoży wizytę w Pearl Harbor

Premier Japonii Shinzo Abe wybiera się 26-27 grudnia na Hawaje, aby "przyczynić się do ukojenia dusz tych, którzy polegli na wojnie" - powiedział we wtorek szef jego gabinetu Yoshihide Suga.

Premier Japonii Shinzo Abe wybiera się 26-27 grudnia na Hawaje, aby "przyczynić się do ukojenia dusz tych, którzy polegli na wojnie" - powiedział we wtorek szef jego gabinetu Yoshihide Suga.

"Myślę, że ta wizyta dostarczy okazji, aby wystosować do świata przesłanie potępiające nieszczęście, jakim jest wojna, która oby nigdy się nie powtórzyła i aby podkreślić znaczenie pojednania japońsko-amerykańskiego" - powiedział Suga podczas konferencji prasowej we wtorek.

Zapowiedź złożenia pod koniec grudnia wizyty na Hawaje została złożona przez premiera Japonii Shinzo Abe w poniedziałek. Abe podał, że 26-27 grudnia spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą i odwiedzi amerykańską bazę wojskową Pearl Harbor w rocznicę ataku lotnictwa marynarki wojennej Japonii na amerykańską bazę wojskową.

Reklama

Niezależnie od tego, że brak przeprosin może być rozczarowaniem dla części amerykańskich weteranów, dla premiera Abe najważniejsze wydaje się, aby wykorzystać tę wizytę dla zademonstrowania ścisłego sojuszu, jaki połączył niegdysiejszych wrogów: Japonię i USA - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Najważniejsze przesłanie

- To jest najważniejsze przesłanie, które Abe chce skierować przy tej okazji do rywalizujących z Japonią o wpływy regionie Chin i do prezydenta elekta Donalda Trumpa - uważa profesor Gerry Curtis z Columbia University, który podkreśla, że prace nad przygotowaniem wizyty premiera Abe trwają nieprzerwanie od wielu miesięcy. "Z pewnością to, że Abe wystąpi w Pearl Harbor w towarzystwie Baracka Obamy przyczyni się do zwiększenia popularności japońskiego premiera w jego kraju" - dodał Curtis.

Shinzo Abe będzie pierwszym szefem japońskiego rządu, który złoży wizytę w Pearl Harbor. Jego obecność na wyspie będzie symboliczną odpowiedzią na złożoną w maju przez prezydenta USA Baracka Obamę wizytę w Hiroszimie. Obama był pierwszym urzędującym prezydentem USA, który złożył wizytę w miejscu amerykańskiego ataku z użyciem bomby atomowej z 6 sierpnia 1945 roku. Abe towarzyszył wówczas amerykańskiemu prezydentowi.

7 grudnia 1941 roku japońskie lotnictwo zaatakowało amerykańskie okręty w bazie marynarki wojennej i lotnictwa Pearl Harbor na należącej do USA wyspie Oahu. Główny cel ataku, sparaliżowanie amerykańskiej Floty Pacyfiku, nie został osiągnięty, ale poniesione przez Amerykanów straty były znaczne.

Atak na Pearl Harbor spowodował przystąpienie USA do II wojny światowej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy