Reklama

Reklama

Premier Indii złożył niespodziewaną wizytę w Pakistanie

Indyjski premier Narendra Modi złożył w piątek niezapowiadaną wcześniej wizytę w rywalizującym z Indiami Pakistanie, gdzie spotkał się z premierem Nawazem Sharifem. Nodi był gościem na ślubie wnuczki Sharifa i na jego urodzinach – informuje agencja Associated Press.

Dwugodzinna rozmowa Modiego i Sharifa "przebiegała w serdecznej i sprzyjającej atmosferze" - poinformował rzecznik pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Jak podkreślił, wizyta została zaaranżowana natychmiast po rozmowie telefonicznej obu liderów, w trakcie której Modi wyraził chęć odwiedzenia Pakistanu. Premier Indii znajdował się w drodze powrotnej z Kabulu do Indii, gdy zdecydował się skontaktować ze swym pakistańskim kolegą.

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że Modi i Sharif spotkali się po raz pierwszy w grudniu w kuluarach paryskiego szczytu klimatycznego COP21. Piątkowa wizyta jest kolejnym krokiem na drodze ocieplania relacji między Indiami i ich islamskim sąsiadem - Pakistanem.

Reklama

"Pozytywny krok"

Indyjski ekspert ds. polityki zagranicznej Amitahab Matto uznał "urodzinową dyplomację premiera Indii za bardzo pozytywny krok", który pozwoli w przyszłości obu krajom "na wspólne zmierzenie się ze wspólnymi problemami takimi, jak terroryzm i zapóźnienie w rozwoju gospodarczym".

Relacje między oboma państwami pozostają napięte od 1947 roku, gdy Indie i Pakistan ogłosiły niepodległość. Delhi i Islamabad stoczyły od tamtego czasu trzy wojny, z których dwie dotyczyły Kaszmiru spornego regionu w Himalajach od 1948 roku podzielonego pomiędzy Indie (Kotlina Kaszmirska) i Pakistan (Azad Dżammu oraz Kaszmir właściwy). Oba państwa posiadają broń atomową.

Indie oskarżają Islamabad o finansowanie i szkolenie separatystów dążących do oderwania indyjskiej części Kaszmiru i przyłączenia go do Pakistanu. Pakistan stanowczo odrzuca te oskarżenia. W zamieszkach i starciach trwających od 1989 roku zginęło już 68 tys. ludzi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje