Reklama

Premier Hiszpanii: Jestem gotowy do rozmów o Katalonii tylko w ramach prawa

Hiszpański premier Mariano Rajoy podkreślił w poniedziałek, że jest gotów do współpracy z kolejnym rządem katalońskim i rozmów o wielu kwestiach, ale - jak zastrzegł - "w ramach prawa" i nigdy o "końcu jedności Hiszpanii".

Zwolennicy niepodległości Katalonii, którzy w niedzielnych wyborach zdobyli większość absolutną w parlamencie tego regionu, twierdzą, że mają mandat do dalszych kroków w celu ogłoszenia niepodległości i wezwali rząd w Madrycie do zgody na organizację referendum niepodległościowego.

"Możemy dyskutować o wielu kwestiach. Ale dopóki stoję na czele rządu, nie będę poddawał pod dyskusję jedności Hiszpanii, narodowej suwerenności czy wolności wszystkich Hiszpanów" - podkreślił Rajoy na konferencji prasowej.

W Katalonii "roszczenia pewnych osób były i pozostają poza prawem, ale tym bardziej teraz okazało się, że nie ma dla nich poparcia większości obywateli" - zaznaczył.

Reklama

W niedzielnych wyborach do parlamentu Katalonii formacje proniepodległościowe - ruch Razem dla Tak i jego lewicowy sojusznik Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) - zdobyły 47,8 proc. głosów.

W 135-osobowym regionalnym parlamencie ruch Razem dla Tak uzyskał 62 miejsca, a antyestablishmentowy CUP - dziesięć mandatów. Analitycy przewidują jednak burzliwe negocjacje o współpracy między tymi formacjami; CUP otwarcie deklarował, że nie popiera premiera katalońskiego rządu Artura Masa.

Partia Ludowa Rajoya uzyskała w Katalonii jedynie 11 mandatów, wobec 19 w 2012 roku.

Niedzielne głosowanie uważane jest za plebiscyt w sprawie odłączenia się tego regionu od Hiszpanii. Zwolennicy secesji już zapowiedzieli, że w ciągu półtora roku od zwycięstwa w wyborach zostanie ogłoszona niepodległość.

Mariano Rajoy ostrzegł, że decyzja taka nie będzie miała mocy prawnej i może być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy