Reklama

Reklama

Premier Czech zapowiedział, że nie wycofa wniosku do TSUE ws. Turowa. Rzecznik rządu komentuje

Premier Czech Andrej Babisz podczas spotkania z dziennikarzami przekazał, że Czechy nie mają w planach wycofania z TSUE wniosku w sprawie kopalni w Turowie do czasu osiągnięcia pełnego porozumienia z Polską. Wcześniej o takim zamiarze informował premier Mateusz Morawiecki, podsumowując negocjacje z Czechami dotyczące kopalni. Wypowiedź Babisza skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Według Babisza, cytowanego przez reporterkę portalu Novinky.cz storna polska podczas nocnych rozmów w Brukseli uznała czeskie zastrzeżenia i dążyła do porozumienia. - Nie wycofamy żadnego pozwu. Nic takiego nie będzie, wykluczam - powiedział dziś rano Babisz. Według niego, to po polskiej stronie leży teraz zaproponowanie rozwiązań. Szef czeskiego rządu oznajmił również, że "oba kraje mogą zawrzeć ewentualne porozumienie międzyrządowe, a w grę wchodzi również rekompensata finansowa". 

Dodał, że Czechy nie wycofają pozwu w czasie ewentualnych negocjacji.

Reklama

Rzecznik rządu: Przeinaczenia

Do wypowiedzi odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, pisząc, że "wczoraj odbyło się spotkanie zespołu, na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w ramach którego zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu przed Radą Europejską". 

"Pojawiające się w mediach przeinaczenia wynikają z faktu, że wycofanie skargi ma się odbyć po podpisaniu finalnego porozumienia. Co jest oczywiste przy tego typu umowach" - dodał w kolejnym wpisie.

Decyzja TSUE

W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

- Jesteśmy bliscy porozumienia. Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE - powiedział w nocy po zakończeniu pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej Mateusz Morawiecki. 

Morawiecki: Czechy zgodziły się wycofać wniosek skierowany do TSUE

Z jego informacji wynikało, że pozostaje jeszcze kilka warunków do osiągnięcia kompromisu.

- W wyniku porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE - mówił Morawiecki. Porozumienie, jak tłumaczył, zakłada przede wszystkim wieloletnie projekty z udziałem stron polskiej w wysokości do 45 mln euro. - Poprzez współfinansowanie ze strony polskiej rozumiem zarówno udział budżetu państwa polskiego, samorządów, a także spółki PGE, która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów - przekazał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy