Reklama

Premier Czech poda się do dymisji

Premier Czech Bohuslav Sobotka zapowiedział we wtorek, że jeszcze w tym tygodniu złoży na ręce prezydenta Milosza Zemana dymisję swego rządu, co uzasadnił sporem w rządzie wokół prywatnych spraw majątkowych ministra finansów Andreja Babisza.

Bohuslav Sobotka mówił na konferencji prasowej, że jest nie do przyjęcia, by Babisz nadal pełnił w jego rządzie funkcję ministra finansów. Poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozwiąże rząd - niebawem ma złożyć rezygnację na ręce prezydenta Milosza Zemana.  

Bohuslav Sobotka stał na czele czeskiego rządu od stycznia 2014 roku. Wywodzi się z Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, która w wyborach parlamentarnych w 2013 roku nieznacznie wyprzedziła nowe ugrupowanie ANO 2011 Babisza. Obie partie po kilku miesiącach weszły w skład koalicji rządowej. Bohuslav Sobotka nie wykluczył, że może dojść do przedterminowych wyborów. 

Reklama

Wybory parlamentarne w Czechach miały się planowo odbyć w październiku. 

Andrej Babisz to przedsiębiorca, miliarder, jeden z najbogatszych Czechów. Założył koncern Agrofert, który działa w branży żywnościowej, rolnej i handlowej.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy