Reklama

Reklama

Pożary trawią Grecję. 143 polskich strażaków ruszyło na pomoc

Najprawdopodobniej na wyspę Eubea, gdzie sytuacja pożarowa jest obecnie najgorsza, trafią polscy strażacy, którzy wyruszyli, by wspomóc Greków w walce z ogromnymi pożarami. Żywioł, które pustoszy Grecję, pociągnął za sobą już dwie ofiary śmiertelne. Ewakuowano tysiące osób.

W sobotę do Grecji wyruszyła grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami. To dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Grupa ma wesprzeć greckie służby walczące z pożarami szalejącymi tam niemal od dwóch tygodni.

W poniedziałek ok. godz. 18 czasu lokalnego polska grupa zmierzająca do Grecji znajdowała się w Bułgarii; kolumna wieczorem najprawdopodobniej przekroczy granicę z Grecją, zaś postój odbędzie się albo pomiędzy granicą bułgarsko-grecką a Salonikami, albo w pobliżu portu w Salonikach.

Ze wstępnych informacji, jakie otrzymała polska grupa, wiadomo, że najprawdopodobniej strażacy zostaną wysłani na wyspę Eubea, gdzie panuje obecnie najgorsza sytuacja pożarowa. Rejon działań ma zostać jednak potwierdzony na spotkaniu z oficerem łącznikowym, które odbędzie się w poniedziałek wieczorem.

Reklama

- Tuż po przekroczeniu granicy mamy zapewnioną eskortę. Ma do nas dołączyć przedstawiciel greckiej ochrony ludności, mamy także kontakt z greckimi strażakami, przy czym całą koordynację prowadzą przedstawiciele ochrony ludności - przekazał dowódca polskich strażaków w Grecji bryg. Michał Langner.

Dodał, że w poniedziałek kolumna pokonuje najdłuższy etap podróży. Zaznaczył, że etap ten odbywa się niemal cały czas autostradami. Podkreślił też, że podróż odbywa się bez żadnych problemów.

Pożary w Grecji. Tragiczny bilans

Pożary, które pustoszą m.in. tereny na północ od Aten, pociągnęły za sobą już 2 ofiary śmiertelne. Ewakuowano tysiące osób. Do pożarów doszło na wyspie Eubea, a także na Krecie, gdzie ogień został już opanowany oraz na Peloponezie, gdzie sytuacja jest stabilna, ale w dalszym ciągu w pogotowiu pozostaje tam kilkuset strażaków.

Według szacunków europejskiego systemu informacyjnego o pożarach lasów (EFFIS), w pierwszych dziesięciu dniach pożarów w Grecji ogień zniszczył łącznie 56 tys. ha terenu. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy