Reklama

Reklama

Pożar w 19-piętrowym budynku mieszkalnym w Londynie

Ponad 125 strażaków walczyło z pożarem w 19-piętrowym bloku mieszkalnym w Poplar we wschodnim Londynie. Sytuacja wyglądała na groźną, bo według mediów, budynek był pokryty taką samą łatwopalną elewacją jak Grenfell Tower, gdzie w 2017 r. zginęły 72 osoby.

Do pożaru doszło w położonym tuż nad brzegiem Tamizy budynku będącym częścią oddanego do użytku kilka lat temu kompleksu mieszkaniowego o nazwie New Providence Wharf w Poplar we wschodnim Londynie. W całym kompleksie mieszkaniowym jest 1535 apartamentów. Pożar najprawdopodobniej wybuchł w jednym z mieszkań na ósmym piętrze, a następnie ogień rozprzestrzenił się na 9. i 10. piętro. W jego gaszeniu uczestniczyło ponad 125 strażaków.

Ewakuowano 38 osób

W południe straż pożarna poinformowała, że ogień, który wybuchł tuż przed 9.00 miejscowego czasu, o 11.30 został opanowany. Z powodu pożaru ewakuowanych zostało 38 osób dorosłych i czworo dzieci, ale część z nich już powróciła do mieszkań. Służby ratunkowe mówiły w trakcie gaszenia pożaru o tym, że udzielają pomocy medycznej pewnej liczbie osób. Później poinformowano, że dwie osoby zostały zabrane do szpitala, ale nie doznały one obrażeń zagrażających życiu. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

Reklama

Sytuacja mogła jednak skończyć się znacznie gorzej, bo jak podały m.in. dzienniki "Daily Mail" i "Evening Standard", budynek był pokryty taką samą elewacją jak londyński wieżowiec Grenfell Tower, w którym w czerwcu 2017 r. zginęły 72 osoby. Przyczyną tak dużej liczby ofiar była właśnie elewacja, która ułatwiła rozprzestrzenianie się ognia.

Opóźnione usuwanie elewacji

Po tej tragedii rząd ogłosił utworzenie funduszu o wartości 5 miliardów funtów na pokrycie kosztów usuwanie łatwopalnych elewacji z wysokich budynków w całym kraju, ale w ten sposób sfinansowane zostanie tylko ich usuwanie z budynków o wysokości powyżej 18 metrów, natomiast właściciele niższych będą musieli zaciągać kredyty.

Jak podał "Daily Mail", w budynku, w którym w piątek wybuchł pożar, będącym własnością irlandzkiego dewelopera Ballymore, usuwanie łatwopalnej elewacji miało się zacząć w kwietniu, a zaplanowane jest do marca przyszłego roku. Nie jest jasne, dlaczego prace nie zaczęły się w zapowiedzianym terminie.

Najpoważniejszy pożar we współczesnej historii Wielkiej Brytanii

W pożarze Grenfell Tower 14 czerwca 2017 roku zginęły 72 osoby. 

Zbudowany w 1974 roku 24-piętrowy wieżowiec, w którym znajdowało się 127 w większości socjalnych mieszkań, zapalił się krótko przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego 14 czerwca. Policja potwierdziła, że badania wykazały, iż izolacje i materiały użyte na elewacji bloku nie odpowiadały normom i przyczyniły się do rozprzestrzenienia się ognia. 

Pożar Grenfell Tower był najpoważniejszym pożarem w budynku mieszkalnym we współczesnej historii Wielkiej Brytanii.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy