Reklama

Powstanie supernowoczesny myśliwiec. Projekt zrealizują trzy państwa

Rishi Sunak ma ogłosić współpracę między Wielką Brytanią, Włochami i Japonią w celu opracowania nowego myśliwca wykorzystującego sztuczną inteligencję - podaje BBC. Mowa o samolocie bojowym Tempest, który ma być wyposażony w szereg najnowocześniejszych technologii. Projekt ma nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale i być impulsem w sferze ekonomicznej.

Premier Rishi Sunak podkreśla, że wspólne przedsięwzięcie będzie impulsem do stworzenia tysięcy miejsc pracy w Wielkiej Brytanii i wzmocnieni więzi bezpieczeństwa. 

Londyn zdaje sobie sprawę z olbrzymich kosztów z jakimi związana jest realizacja takiego projektu, dlatego zaprosił do niego Rzym i Tokio. Z informacji jakie podaje BBC wynika, że "inne kraje także mogą przystąpić jeszcze do programu".

Wiadomo jednak, że nie będą to Francja, Niemcy i Hiszpania, które opracowują wspólny samolot, oraz Stany Zjednoczone, bo także te tworzą już swoją konstrukcję. 

Reklama

Międzynarodowe partnerstwo kluczem do bezpieczeństwa

- Bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, zarówno dzisiaj, jak i dla przyszłych pokoleń, zawsze będzie miało ogromne znaczenie dla tego rządu - powiedział szef Sunak i dodał, że wiąże się z tym potrzeba utrzymania technologii obronnej na wysokim poziomie. 

- Międzynarodowe partnerstwo, które ogłosiliśmy dzisiaj z Włochami i Japonią, ma na celu właśnie to, podkreślając, że bezpieczeństwo regionów euroatlantyckich i Indo-Pacyfiku jest niepodzielne - zaznaczył. 

- Następna generacja samolotów bojowych, które projektujemy, będzie chronić nas i naszych sojuszników na całym świecie, wykorzystując siłę naszego wiodącego na świecie przemysłu obronnego - podkreślił. 

Do tej pory rząd Wielkiej Brytanii na opracowywanie tego samolotu przeznaczył dwa mld funtów. 

Tempest - czytający w myślach samolot bojowy

Opracowaniem Tempesta zajmują się konstruktorzy z brytyjskich BAE Systems, Rolls-Royce, europejskiej grupy MBDA i włoskiego Leonardo oraz japońskiego Mitsubishi.

Jedną z funkcji tego myśliwca będzie pełniło narzędzie sztucznej inteligencji (AI), które wspomoże pilota w skrajnych sytuacjach. 

Czujniki w kasku będą monitorować sygnały mózgowe, w ten sposób sztuczna inteligencja zgromadzi ogromną bazę informacji biometrycznych i psychometrycznych.

Oznacza to, że pokładowa sztuczna inteligencja będzie mogła zadziałać i pomóc, jeśli czujniki wskażą, że taka pomoc jest potrzebna. Mogłaby na przykład przejąć kontrolę, gdyby pilot stracił przytomność z powodu dużego przeciążenia. W razie potrzeby Tempest ma być zdolny do odbywania lotów bez załogi. 

Poza tym samolot będzie m.in. stworzony w technologii sealth i będzie zdolny do przenoszenia broni hipersonicznej. 

Tempest ma wejść do służby w połowie lat 30. XXI w. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot bojowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy