Reklama

Reklama

Powstała największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie

Pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych. Na tamie Alqueva w Portugalii otworzono w piątek największą pływającą elektrownię słoneczną w Europie.

Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na tamie Alqueva, portugalskie media wskazują, że powstał on w miejscu cechującym się jednym z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.

Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Ta dotychczas największa na kontynencie inwestycja tego rodzaju ma pomóc zapewnić energię elektryczną dla ponad 1500 gospodarstw domowych.

12 tys. paneli słonecznych. Na wodzie ich efektywność wzrasta 

Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została ona wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere - przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP. 

Reklama

Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.

Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie innej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy