Reklama

Poufna rozmowa Sullivana z chińskim dyplomatą

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał w miniony piątek z czołowym dyplomatą ChRL Wangiem Yi - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na wtajemniczone źródła. Żadna ze stron nie informowała o rozmowie. Do kontaktu doszło na kilka dni przed wizytą prezydent Tajwanu w USA.

Bloomberg nie podał, o czym mieli rozmawiać Sullivan i Wang, lecz zaznaczył, że do kontaktu doszło niedługo przed wizytą prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w USA, na tle podwyższonych napięć między oboma krajami.

Tsai ma zatrzymać się w Nowym Jorku w środę i czwartek w drodze do Gwatemali i Belize, a tydzień później odwiedzić Kalifornię, gdzie wystąpi m.in. w bibliotece prezydenckiej Ronalda Reagana i - według doniesień mediów - spotka się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Wizyta prezydent Tajwanu w USA. Chiny złożyły protest

Odnosząc się do "tranzytu" Tsai przez Amerykę, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził we wtorek, że ma on charakter prywatny, nieoficjalny i że nie ma planów spotkań z przedstawicielami administracji USA. 

Reklama

Mimo to, chiński MSZ złożył formalny protest w związku z odwiedzinami tajwańskiej prezydent. 

Z kolei były prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou przebywa z wizytą w Pekinie do 7 kwietnia.

Napięcie na linii Chiny-Tajwan nie ustaje. Władze Tajwanu regularnie informują o działaniach chińskiego wojska wokół wyspy i naruszaniu przez nie tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej.

Na początku roku Chiny przeprowadziły "wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe". Ćwiczono wówczas uderzenia z lądu i morza, a w ciągu doby wokół Tajwanu wykryto 57 samolotów bojowych. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Chiny | Jake Sullivan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy