Reklama

Reklama

Potomek Żydów z Polski chce być prezydentem USA

Hillary Clinton ma pierwszego rywala w walce o nominację w wyborach prezydenckich. Senator ze stanu Vermont Bernie Sanders, , który ma polskie korzenie, ogłosił, że wystartuje w prawyborach Partii Demokratycznej.

Hillary Clinton ma pierwszego rywala w walce o nominację w wyborach prezydenckich. Senator ze stanu Vermont Bernie Sanders, , który ma polskie korzenie,  ogłosił, że wystartuje w prawyborach Partii Demokratycznej.

Bernie Sanders jest senatorem niezależnym. Określany jest jednak mianem lewicowca. On sam siebie nazywa "demokratycznym socjalistą", ponieważ jako niezależny kandydat nie liczyłby się w walce o prezydenturę, startuje jako demokrata. I choć ma znikome szanse na nominację, jego kandydatura sprawi, że w kampanii w prawyborach Partii Demokratycznej częściej będą się pojawiać takie kwestie jak nierówności społeczne, ochrona zdrowia czy edukacja.
Bernie Sanders urodził się w 1941 roku. Jego ojciec Eli był polskim Żydem, który w wieku 17 lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i którego rodzina zginęła w Holocauście. Bernie Sanders wychowywał się w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Ciężkie warunki życia w środowisku imigrantów z Europy wschodniej odcisnęły piętno na jego poglądach politycznych. Jednak jak napisał internetowy magazyn "Tablet" nie należy oczekiwać, że Sanders podczas kampanii będzie mówić o Róży Luksemburg, a raczej o skandynawskim modelu opieki zdrowotnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy