Reklama

Reklama

Potężne trzęsienie ziemi we Włoszech. Jest bilans ofiar i rannych

Silne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech w niedzielny poranek nie spowodowało ofiar śmiertelnych - potwierdził premier Matteo Renzi podczas konferencji prasowej w Rzymie. Obrona Cywilna informuje o około 20 rannych i bardzo dużych zniszczeniach.

Wstrząs z epicentrum między regionami Umbria i Marche miał magnitudę 6,5. Po nim nastąpiło ponad 50 wstrząsów wtórnych, w tym jeden o magnitudzie 4,6.

"Niezmiernie pociesza nas to, że nie ma ofiar. Dalej to sprawdzamy" - podkreślił szef rządu, mówiąc zarazem, że był to najsilniejszy wstrząs od trzęsienia ziemi w Irpinii na południu Włoch w 1980 roku. Zginęły wówczas prawie 3 tysiące osób.

"Odbudujemy wszystko: domy, kościoły, placówki handlowe" - zapewnił Renzi. Poinformował, że nie będzie problemu z funduszami na ten cel.

Najbardziej poszkodowane tereny

"To wspaniałe terytoria, stanowiące część włoskiej tożsamości" - podkreślił premier odnosząc się do ogromnej skali zniszczeń w Umbrii i Marche, zwłaszcza w Nursji, gdzie runęła XIV-wieczna bazylika pod wezwaniem świętego Benedykta, urodzonego w tym miasteczku.

Reklama

Na placu przed bazyliką leżą gruzy i unosi się pył. Zawalił się tam też kościół pod wezwaniem św. Franciszka.

Mieszkańców Nursji, w tym zakonnice z tamtejszego klasztoru, ewakuowano. Całe miasto nie nadaje się już do zamieszkania - podała telewizja RAI powołując się na lokalne władze.

Niemal zrównana z ziemią jest położona koło Nursji osada Castelluccio.

W regionie Marche w okolicach miasta Macerata budynki zawaliły się w 40 gminach - podała Obrona Cywilna.

Jako olbrzymie określa się szkody dziedzictwa artystycznego i historycznego w środkowych Włoszech.

Szkody zanotowano też w Rzymie, gdzie bardzo mocno odczuwalny był poranny wstrząs. Ekipy techniczne wzywane są do domów, w których popękały mury. Wstrzymano kursowanie stołecznego metra.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje