Reklama

Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu Bliskiego Wschodu i Azji

W Pakistanie, Indiach i Afganistanie doszło we wtorek do trzęsienia ziemi. Agencje informacyjne podają, że siła wstrząsów - w zależności od miejsca - wyniosła od 4,5 do 7,7. Najsilniejsze były odczuwalne w rejonie stolicy Pakistanu - Islamabadzie. To tam, jak donosi "Washington Post" magnituda wyniosła 7,7. W sieci pojawiają się kolejne nagrania świadków dokumentujące te zdarzenia. Agencja Reutera przekazała informacje o jednej ofierze śmiertelnej i 150 rannych w Pakistanie oraz co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych w Afganistanie.

Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego trzęsienie ziemi, którego magnituda wyniosła 6,5 i do którego doszło we wtorek wieczorem w północnym Afganistanie, spowodowało silne wstrząsy w całym kraju i na północy sąsiadującego z nim Pakistanu. Jak podaje agencja Reutera, wstrząsy miały głębokość 194 km, a ich epicentrum znajdowało się w paśmie górskim Hindukusz.

Pakistan. Są ranni i ofiara śmiertelna

Początkowo brak było informacji na temat ofiar i rannych. Później agencja Reutera przekazała informacje o ofierze śmiertelnej, którą jest 13-letnia dziewczynka. Dziecko miało zginąć po tym, jak zawaliła się na nią ściana jej domu. Rannych w dystrykcie Swat na północy Pakistanu ma być także 150 osób.

Reklama

Największe wstrząsy odczuwalne były na północy Pakistanu, w rejonie stolicy - Islamabadzie. Tam magnituda osiągnęła 7,7.

"Spodziewane są wstrząsy wtórne" - przekazano pod jednym z opublikowanych na Twitterze nagrań.

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań świadków tego zdarzenia. Widać na nich ludzi, którzy przestraszeni opuścili swoje domy i pozostają na ulicach.

W jednej z galerii handlowych w Islamabadzie na elewacji pojawiło się ogromne pęknięcie. Inne widać też na ścianie budynku szpitala w pakistańskiej stolicy.

Wstrząsy zostały potwierdzone także w Afganistanie. Miało do nich dojść około 70 km na południowy wschód od miasta Fajzabad. Tam magnituda wyniosła 7,4. Reuters donosi również o silnych wstrząsach w stolicy - Kabulu.

Agencja Reutera podała także, że na wschodzie Afganistanu wskutek trzęsienia ziemi zginęły co najmniej dwie osoby.

Trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie. "Ludzie w panice wybiegali z mieszkań"

Trzęsienie ziemi miało nastąpić też w Indiach - w Delhi i okolicznych rejonach. Jak przekazuje portal ndtv.com, wstrząsy trwały prawie dwie minuty i odczuwalne były głównie na północy Indii.

Mowa także o mieście Meerut. "Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Meerut. Ludzie w panice wybiegli z mieszkań" - przekazano we wpisie na Twitterze, do którego dołączono nagranie z miejsca zdarzenia.

Agencja Reutera przypomina, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1, do którego doszło we wschodnim Afganistanie w 2022 roku, spowodowało śmierć ponad 1000 osób.

Czytaj też: Kolejne trzęsienie ziemi. Silne wstrząsy odczuwalne w kilku krajach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi | Indie | Pakistan | Afganistan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy