Reklama

Reklama

Potężne trzęsienie ziemi na Borneo, są zabici

Trzęsienie ziemi o sile 5,9 nawiedziło w piątek wyspę Borneo. Jego epicentrum znajdowało się blisko najwyższej góry Malezji. Na popularnej wśród turystów i alpinistów górze Kinabalu (4095 m n.p.m.) zginęły dwie osoby, 11 zostało rannych, a 137 zablokowanych.

Na Mount Kinabalu w północno-wschodniej części Borneo, ratownicy znaleźli ciała miejscowego przewodnika i 12-letniej uczennicy z Singapuru - podały lokalne media.

Są obawy, że ofiar śmiertelnych może być więcej, ponieważ na płaskowyżu w pobliżu szczytu temperatura nocą może spaść do zera. Użycie do akcji śmigłowców wykluczono z uwagi silny wiatr i widzialność zbliżoną do zera. W akcji ratowniczej przeszkadzają gęste chmury, spadające kamienie i zniszczenie ścieżek.

Z góry schodzą nadal turyści, których na Kinabalu zastało trzęsienie, a od świata odcięły spadające kamienie, głazy, a niżej lawiny błotne - podały władze.

Reklama

Dyrektor parku narodowego, w którym leży Kinabalu, wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO, powiedział, że z góry zniesiono kilku rannych. Spodziewa się on, że część turystów dotrze do bazowego obozu w sobotę. Wśród zablokowanych na Kinabalu osób było kilku cudzoziemców, ale nie jest jasne, ilu.

Wyprawa na Kinabalu trwa zazwyczaj dwa dni i noc. Z ostatniego schroniska pod szczytem wyrusza się po kilkugodzinnym odpoczynku o godzinie 2 po północy.

Na szczyt najwyższej góry Azji Południowo-wschodniej prócz doświadczonych alpinistów, korzystających z trudniejszego wejścia, mogą się wspinać i dzieci, a nawet starcy - pod warunkiem, że mają dobrą kondycję.

Na Kinabalu znajduje się najwyżej na świecie położona via ferrata - "żelazna droga" wyposażona w linę stalową do autoasekuracji, stopnie, drabinki i mosty. W języku polskim czasem określana bywa "żelazną percią".

Trzęsienie było na tyle potężne, że oderwał się kawałek jednej ze skał tworzących na samym szczycie góry charakterystyczne "ośle uszy". Wstrzymano wszelkie wyprawy.

Epicentrum wstrząsów według amerykańskich służb sejsmologicznych znajdowało się o 54 km od Kinabalu na głębokości 10 km.

Trzęsienie zniszczyło drogi i budynki, w tym szkoły i szpital na zachodnim wybrzeżu stanu Sabah.

Borneo - trzecia co do wielkości po Grenlandii i Nowej Gwinei wyspa na świecie - administracyjnie należy do Indonezji, Malezji oraz sułtanatu Brunei. Północna część Borneo należy do Malezji. Są to stany Sarawak i Sabah.(PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne