Reklama

Potężne tornado w USA. Co najmniej 23 osoby nie żyją

Przez amerykańskie stany Missisipi i Alabama przetoczyło się w piątek wieczorem potężne tornado. W wyniku działania żywiołu zginęły co najmniej 23 osoby. Zniszczone zostały także budynki, a wiele gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu. Media obiegły nagrania ukazujące skalę zniszczeń.

Tornado nawiedziło w piątek tereny wiejskie na południu Stanów Zjednoczonych. Co najmniej 23 osoby zginęły, są dziesiątki rannych - podała w piątek agencja zarządzania kryzysowego stanu Missisipi. Cztery osoby wciąż uznawane są za zaginione.

"Niestety, te liczby najprawdopodobniej się zmienią" - podkreślono we wpisie na Twitterze.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) podała, że przemieszczające się z prędkością 113 km/h tornado największe szkody wyrządziło w Silver City i Rolling Fork w stanie Missisipi.

- Nigdy nie widziałam czegoś takiego. (...) To było bardzo wspaniałe małe miasteczko, a teraz go nie ma - powiedziała w rozmowie z CNN jedna z mieszkanek drugiego miasta. - Moja przyjaciółka została uwięziona w swoim domu kilka domów dalej, ale udało nam się ją wydostać - opisała kobieta.

Reklama

Potężne tornado w USA. Media obiegły nagrania ze zdarzenia

Szef ochotniczej organizacji pomocowej United Cajun Navy przekazał w rozmowie z telewizją ABC News, że na miejsce wysłano ratowników. Todd Terrell porównał zniszczenia do tornada w Joplin w stanie Missouri z 2011 roku, w którym zginęło 161 osób.

Na filmach z miejsca zdarzenia widać zniszczone domy i samochody. Ratownicy podkreślają, że w niektórych budynkach wciąż mogą znajdować się ludzie. Zgodnie z doniesieniami, w Rolling Fork padał grad wielkości piłek golfowych.

Narodowa Służba Pogodowa otrzymała w piątek wieczorem co najmniej 24 raporty dotyczące tornada. W sobotę rano burza przemieściła się w kierunku centrum stanu Alabama. Na niektórych filmach widać ludzi wspinających się po gruzach.

Głos w sprawie zabrał m.in. gubernator Missisipi. Tate Reeves podkreślił, że służby cały czas zajmują się szukaniem poszkodowanych."Wielu naszych mieszkańców potrzebuje waszych modlitw. Uruchomiliśmy wsparcie medyczne dla tych, którzy zostali dotknięci skutkami zdarzenia" - napisał na Twitterze.

Tornado przetacza się przez USA. Meteorolodzy zalecają mieszkańcom poszukać schronienia

Meteorolodzy zwracają uwagę, że tornado nie oszczędza nic na swojej drodze. Wskazano, że mieszkańcy zagrożonych terenów powinni poszukać bezpiecznego miejsca, gdzie będą mogli przeczekać pogodę.

"Znajdujesz się w sytuacji zagrażającej życiu. Latające szczątki mogą być śmiertelne dla osób niemających schronienia. Domy mobilne mogą zostać zniszczone. Prawdopodobne już teraz są znaczne uszkodzenia budynków i pojazdów, a możliwe są całkowite zniszczenia" - zaapelowały amerykańskie służby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tornado | USA | Missisipi | zniszczenia | zabójstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy