Reklama

Potężna śnieżyca w Hiszpanii. Nie żyją co najmniej trzy osoby

Hiszpanię nawiedziła największa od 50 lat śnieżyca. W skutek opadów śniegu w nocy z czwartku na piątek śmierć poniosły co najmniej trzy osoby. Ponad dwa tys. kierowców utknęło w samochodach. Do pomocy skierowano wojsko.

W sobotę rano do wsparcia w odśnieżaniu ponad 600 dróg w całym kraju skierowano wojsko oraz żandarmerię. Najwięcej mundurowych pracuje na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Aragonii, Walencji, Kastylii-La Manchy, a także Kastylii i Leonu.

Żołnierze i żandarmi pomagają też w ewakuacji osób w samochodach, w tym ok. 500 tirach, stojących w gigantycznych korkach na zasypanych śniegiem trasach.

- Dotychczas udało nam się wydobyć z pojazdów ponad 1500 osób. Zdecydowana większość samochodów unieruchomionych przez śnieżycę jest już pusta - powiedział na sobotniej konferencji prasowej szef MSW Fernando Grande-Marlaska.

Reklama

Fatalna sytuacja w Madrycie

Jednym z najbardziej doświadczonych przez żywioł regionów jest stołeczna aglomeracja, gdzie w korkach spowodowanych zalegającym na jezdni śniegiem ugrzęzło ponad 200 pojazdów.

Nad ranem w sobotę pod Madrytem znaleziono pierwszą ofiarę śnieżycy. Mężczyzna, którego ciało było przysypane śniegiem, zmarł z wychłodzenia organizmu.

Dwie inne osoby, które zmarły wskutek załamania się pogody, to małżeństwo, które podróżowało samochodem w okolicach Malagi. Auto zostało porwane przez wezbraną rzekę, która wdarła się na jedną z dróg.

Odwołane lekcje, wyłączone metro

Z powodu chaosu komunikacyjnego spowodowanego śnieżycą władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Kastylii-La Manchy odwołały zajęcia lekcyjne do środy. W stolicy zamknięto również wszystkie linie metra.

Załamanie się pogody doprowadziło też do licznych awarii sieci energetycznych. W sobotę bez prądu zostało prawie 30 tys. osób w środkowej i wschodniej Hiszpanii.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama