Posobkiewicz: Odra rozchodzi się lawinowo
Dyrektor Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Marek Posobkiewicz ostrzega przed odrą, która według niego "rozchodzi się lawinowo". - Jeżeli do szkół, przedszkoli wpuszczane by były tylko osoby zaszczepione, będą bezpieczne - podkreślił na antenie TVN24.

Według Marka Posobkiewicza, rodzice powinni zadbać o to, żeby ich dzieci zostały odpowiednio wcześnie zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. - Musimy pamiętać, że jeszcze 30 lat temu w szpitalach były specjalne oddziały dla chorych leczonych na polio, różyczkę, z powikłaniami po odrze. To były choroby, które występowały masowo, które powodowały powikłania, które powodowały zgony - podkreślił na antenie TVN24.
Zdaniem szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w obliczu epidemii tylko osoby zaszczepione mogą czuć się bezpieczne. Zaznaczył też, że obecnie ryzyko zachorowania na odrę jest coraz większe, bo ta "rozchodzi się lawinowo".
Posobkiewicz przypomniał, że rodzicom, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia dzieci grozi kara grzywny w wysokości do 1500 zł, ale w całej sprawie "nie chodzi o to, żeby ukarać, ale przekonać". - Ta osoba, która (zamiast szczepić) woli podać melisę, wrócić do naturalnego życia, musi pamiętać o tym, że jeszcze przed 100 laty była selekcja naturalna, ale selekcja naturalna polega na tym, że cześć z tych osób, które zachorowały - umierała - przestrzegł.
Ostra wirusowa choroba zakaźna
Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest w tym przypadku chory człowiek.
Wirusy przenosi się drogą kropelkową, a także przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Do organizmu dostaje się przez usta, nos lub spojówki.
Po namnożeniu, które ma miejsce w błonach śluzowych, przedostają się do organów - skóry, nerek, wątroby czy żołądka.
Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.
U 30 proc. chorych występują powikłania. Dotyczą one przede wszystkim dzieci do 5. roku życia oraz dorosłych powyżej 20. roku życia.
Wśród najczęściej występujących powikłań wymienia się biegunki i silne odwodnienie organizmu (80 na 1000 przypadków), zapalenie ucha środkowego (70-90/1000) oraz zapalenie płuc (10-60/1000).
U 5 na 1000 chorych mogą wystąpić drgawki, a u 1 na 1000 - zapalenie mózgu.
Z danych udostępnionych przez NIZP-PZH wynika, że na podostre stwardniające zapalenie mózgu może zachorować od 1 na 1700 do 1 na 3300 przypadków.
Odra kończy się śmiercią w przypadku 0,7-2 na 1000 przypadków.