Poseł z Ukrainy zgłosił Donalda Trumpa do Pokojowej Nagrody Nobla
Donald Trump został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Inicjatywa wyszła od posła Ołeksandra Mereżki z partii prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. Inicjatywa spotkała się na Ukrainie z mieszanym przyjęciem, przypomniano przy tej okazji obawy, jakie budzą bliskie relacje Trumpa z Putinem i zapowiedzi prezydenta-elekta szybkiego zakończenia wojny.
Donald Trump został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla przez ukraińskiego posła Ołeksandra Mereżkę, reprezentującego rządzącą partię Sługa Narodu - poinformował portal Kyiv Independent.
"Uważam, że Trump miał duży wkład w światowy pokój i może zrobić jeszcze więcej w przyszłości" - napisał Mereżko, poseł partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w liście do Komitetu Noblowskiego.
Ukraina: Opinia publiczna obawia się Trumpa
Decyzja posła, który jest też przewodniczącym parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, spotkała się z mieszanymi reakcjami w związku z zarzutami wielu polityków o bliskie relacje prezydenta elekta z Władimirem Putinem oraz jego krytykę pomocy militarnej dla Ukrainy.
Niektórzy ukraińscy politycy wierzą, że Trumpa można przekonać do wspierania Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji. Inni krytykują jego wcześniejsze zapowiedzi szybkiego zakończenia wojny, co może oznaczać naciski na Ukrainę, by oddała Moskwie część swoich terenów.
Poseł Mereżko: To Trump zainicjował międzynarodowe wsparcie Ukrainy
W swoim liście Mereżko wspomniał o mediacjach Trumpa podczas jego pierwszej kadencji prezydenckiej, między Izraelem a krajami muzułmańskimi, w tym Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Sudanem. Poseł przypomniał także decyzję Trumpa o przekazaniu Ukrainie przeciwpancernych pocisków rakietowych Javelin, co - jego zdaniem - "położyło podwaliny pod dzisiejszą międzynarodową koalicję wsparcia dla Ukrainy".
W rozmowie z Kyiv Independent Mereżko wyjaśnił, że jego celem było zwrócenie uwagi Trumpa na sytuację Ukrainy. Wyraził nadzieję, że były prezydent USA będzie dążył do rozwiązań zgodnych z zasadami prawa międzynarodowego, w tym poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!