Reklama

​Portugalia: Ponad milion osób towarzyszy papieżowi w Fatimie

Ponad milion osób z 51 krajów świata wzięło udział w wieczornej modlitwie z papieżem w sanktuarium w Fatimie. Wśród pielgrzymów, którzy uczestniczyli w głównych obchodach stulecia objawień maryjnych, jest kilka tysięcy Polaków.

Blisko 1200 Polaków przybyło w 20 dużych grupach. Wiele innych, które nie zostały zarejestrowane przez władze sanktuarium, dotarły do Portugalii zarówno z Polski, jak i z innych krajów Europy, w której żyją Polacy, m.in. z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Dominują w Fatimie oczywiście Portugalczycy, którzy przybyli do sanktuarium z wszystkich regionów swego kraju. Wśród nich są również liczni portugalscy emigranci z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Jak powiedział PAP Ricardo Oliveira, 40-letni pielgrzym, który do Fatimy dotarł pieszo z Lizbony, uczestnicy wieczornej modlitwy z papieżem gromadzili się już w godzinach porannych na głównym placu sanktuarium.

Reklama

"Pomimo wielkich tłumów w Fatimie główny plac został zapełniony dopiero na dwie godziny przed dotarciem Franciszka do sanktuarium" - powiedział Oliveira.

Papież przybył do Portugalii w piątek wczesnym wieczorem, lądując w oddalonej o ponad 30 km od Fatimy bazie wojskowej Monte Real. Papieża na lotnisku powitał prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, a także przedstawiciele rządu, Kościoła i sił zbrojnych.

Po trwającym łącznie półtorej godziny pobycie w Monte Real, gdzie papież rozmawiał z prezydentem i modlił się w kaplicy bazy wojskowej, Franciszek odleciał helikopterem na stadion miejski w Fatimie. Stamtąd udał się papamobile do oddalonego o ponad 5 km Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, gdzie będzie uczestniczył w głównych uroczystościach stulecia objawień maryjnych.

W sobotę rano papież odprawi w Fatimie mszę kanonizacyjną dwójki małych uczestników objawień z 1917 roku, Franciszka Marto, i jego siostry Hiacynty. Portugalczycy zostali ogłoszeni błogosławionymi przez św. Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Fatimie, 13 maja 2000 roku.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Papież zawierzył siebie Matce Boskiej

Papież Franciszek w piątek podczas wieczornej modlitwy w Fatimie zawierzył siebie opiece Matki Bożej. Określił siebie również mianem "biskupa ubranego na biało".

Po przybyciu do Kapliczki Objawień, gdzie 13 października 1917 roku miało miejsce ostatnie z sześciu objawień maryjnych, papież złożył przed figurką Matki Bożej Fatimskiej złotą różę. Następnie przez kilkanaście minut modlił się w ciszy.

Franciszek odmówił też specjalnie przygotowaną na obchody stulecia objawień fatimskich modlitwę "Witaj Królowo". Wygłosił ją po portugalsku.

W modlitwie przerywanej śpiewem chóru papież wyznał, że przybył przed oblicze Matki Bożej jako pielgrzym. Przypomniał, że miejsce, w którym jest ona czczona kojarzone jest z pokojem. Prosił także o zgodę pomiędzy narodami świata.

Franciszek określił siebie "biskupem ubranym na biało", nawiązując do fragmentu trzeciej części tajemnicy fatimskiej, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w 2000 roku. Sformułowaniem tym określano dotychczas św. Jana Pawła II, który przeżył zamach na rzymskim placu św. Piotra 13 maja 1981 roku. Przypadał wówczas dzień Matki Bożej Fatimskiej.

"W tym miejscu, gdzie przed 100 laty wszystkim pokazałaś zamysły miłosierdzia naszego Boga, patrzę na Twoją suknię światła i jako biskup ubrany na biało, pamiętam o tych wszystkich, którzy odziani w biel chrzcielną, chcą żyć w Bogu i rozważają tajemnice Chrystusa aby osiągnąć pokój" - powiedział Franciszek.

W modlitwie papież zachęcił też wiernych do otwartości na innych. Mówił: (...) dlatego przemierzymy wszystkie szlaki, będziemy pielgrzymami wszystkich dróg, obalimy wszystkie mury i pokonamy wszystkie granice, wychodząc ku wszystkim peryferiom, ukazując tam sprawiedliwość i pokój Boga".

Pod koniec modlitwy papież zawierzył siebie opiece Matki Bożej Fatimskiej. "Pokaż nam moc Twego ochronnego płaszcza. W Twym Niepokalanym Sercu, bądź ucieczką grzeszników i drogą prowadzącą do Boga. Zjednoczony z moimi braćmi przez Ciebie poświęcam się Bogu, o Fatimska Dziewico Różańca" - powiedział papież.

Franciszek jest czwartym, po Pawle VI, św. Janie Pawle II oraz Benedykcie XVI, papieżem, który odwiedził Fatimę. Przed wstąpieniem na tron papieski kardynał Jorge Bergoglio nigdy wcześniej nie był w Portugalii.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fatima | papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy