Reklama

Reklama

Portugalia: Połowa przyjętych uchodźców wyjechała z kraju

Ponad 50 proc. uchodźców przyjętych przez Lizbonę w ramach kwotowego podziału ustalonego przez Komisję Europejską opuściło już Portugalię. Według rządowych szacunków spośród 1520 imigrantów wyjechało 768 osób. Przypadki powrotów są sporadyczne.

W dokumencie "Raport z oceny portugalskiej polityki wobec przesiedlonych uchodźców", opublikowanym we wtorek przez socjalistyczny gabinet Antonia Costy, ujawniono, że próby odnalezienia przydzielonych Portugalii osób, które wyjechały z tego kraju, są trudne, a imigranci nie są zainteresowani powrotem.   

Szacuje się, że zaledwie 10 proc. uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, zostało znalezionych na terenie innych państw Unii Europejskiej i zmuszonych do powrotu.   

Raport został zaprezentowany na żądanie Bloku Lewicy (BE), ugrupowania, które wraz z komunistami i Zielonymi wspiera w parlamencie mniejszościowy rząd Costy. W grudniu deputowani zażądali szczegółowych informacji na temat procesu przyjmowania uchodźców i warunków, w jakich żyją.   

Reklama

Apel parlamentarzystów BE był konsekwencją strajku głodowego ogłoszonego w listopadzie przez irackiego uchodźcę Samana Alego. Wywodzący się ze wspólnoty jazydzkiej mężczyzna twierdzi, że Lizbona odmawia mu prawa legalnego pobytu. Irakijczyk, zakwaterowany w Guimaraes, jest jedynym z około 30 jazydzkich uchodźców, którzy nie uciekli z Portugalii.   

W grudniu minister ds. koordynacji polityki rządowej Eduardo Cabrita poinformował, że pomimo wyjazdów uchodźców, Lizbona zamierza w najbliższych miesiącach przyjąć około 1000 nowych imigrantów, znajdujących się obecnie w obozach w Grecji i we Włoszech.    

W ramach kwotowego systemu rozdzielania uchodźców Bruksela przydzieliła w 2015 r. Lizbonie blisko 4300 imigrantów. W kwietniu br., kiedy na terenie Portugalii przyjętych zostało ponad 1250 uchodźców, Cabrita ujawnił, że przyjmowane osoby, głównie z Erytrei, Syrii i Iraku, masowo wyjeżdżają z tego iberyjskiego kraju.    

Lokalne media ustaliły wówczas, że z Portugalii wyjechało ponad 40 proc. przyjętych uchodźców, z których zdecydowana większość skierowała się do Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii oraz Holandii.   

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy