Reklama

Reklama

Portoryko: Gubernator odchodzi w atmosferze skandalu

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello, na fali trwających od blisko dwóch tygodni protestów, ogłosił w środę czasu lokalnego (czwartek w Polsce), że zrezygnuje z urzędu. Na stanowisku ma pozostać do 2 sierpnia, gdy władzę przejmie obecna sekretarz sprawiedliwości Wanda Vazquez.

O swojej rezygnacji Rosello poinformował w transmitowanej w telewizji przemowie. Jeszcze w niedzielę gubernator mówił, że do dymisji się nie poda.

Ogłaszając decyzję, powiedział, że podjął ją po wysłuchaniu wysuwanych wobec niego oskarżeń i rozmowie z rodziną. "Informuję, że ustąpię ze stanowiska gubernatora z dniem 2 sierpnia o godzinie 17" - powiedział Rossello.

Wcześniej w środę Izba Reprezentantów Portoryko wszczęła procedurę impeachmentu wobec gubernatora w związku z wyciekiem jego rozmów na czacie ze współpracownikami.

Reklama

Sprawa tzw. Rickyleaks od kilku tygodni ogniskuje na sobie uwagę opinii publicznej w zamieszkiwanym przez 3,2 mln mieszkańców Portoryko. Opublikowane przez hakerów obraźliwe, często obsceniczne czy pogardliwe uwagi Rossello odnoszące się do kobiet oraz deputowanych stały się przyczyną trwających od 13 lipca protestów ulicznych. Według agencji Reutera w najliczniejszym proteście wzięło udział nawet pół miliona osób. Powszechne oburzenie Portorykańczyków wywołały nie tylko wypowiedzi Rossello pod adresem kobiet, lecz także szyderstwa wobec ofiar huraganu Maria w jego pogawędkach na czacie z 11 współpracownikami.

Od 1948 r. gubernatorzy Portoryko są wybierani w głosowaniu powszechnym na czteroletnią kadencję. 40-letni Ricardo "Ricky" Antonio Rossello został wybrany w 2016 r. Polityk uzyskał wtedy prawie 51 proc. oddanych głosów. Jest pierwszym gubernatorem w najnowszej historii tego stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi terytorium, który podał się do dymisji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy