Reklama

Reklama

Poroszenko obawia się rosyjskiego ataku na Mariupol

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obawia się rosyjskiego ataku na portowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim. Ukraiński przywódca mówił o tym podczas ćwiczeń wojskowych Sea Breeze prowadzonych w rejonie Morza Czarnego. Biorą w nich udział wojska Ukrainy i państw NATO.

Petro Poroszenko przemawiał w porcie w Odessie na południu Ukrainy. Jak mówił, Federacja Rosyjska koncentruje i wzmacnia swe siły na Morzu Czarnym i Azowskim. 

Ukraiński prezydent zaznaczył, że Rosjanie dokonują też nielegalnych zatrzymań i sprawdzeń statków płynących na Morzu Azowskim do ukraińskich portów. Jak ocenił działania Rosjan mają na celu blokadę ukraińskich portów oraz eskalację napięcia. 

Petro Poroszenko podkreślił, iż nie wyklucza, że celem Rosji mogą być ataki na ukraińskie porty - przede wszystkim na Mariupol, przez który dokonywany jest eksport produktów ukraińskiej metalurgii.  

Reklama

W rozpoczętych przed tygodniem ćwiczeniach Sea Breeze na Morzu Czarnym oprócz Ukrainy bierze udział kilkanaście krajów NATO - w tym Polska. Zaangażowanych jest kilkadziesiąt jednostek pływających, samoloty, oraz ponad 3 tysiące żołnierzy, w tym około tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne