Reklama

Reklama

Pomyłka George'a Busha. Potępił inwazję w Iraku

Były prezydent USA George W. Bush podczas przemówienia w Dallas skrytykował Rosję. Mówił także o "brutalnej inwazji w Iraku". Poprawił się, wyjaśniając, że chodziło mu o Ukrainę. Przejęzyczenie usprawiedliwiał wiekiem.

Podczas przemowy wygłoszonej w Dallas, krytykującej brak mechanizmów demokratycznej kontroli władz w Rosji, były prezydent powiedział: "Konsekwencją tego jest decyzja jednego człowieka, by rozpocząć całkowicie nieusprawiedliwioną, brutalną inwazję Iraku".

George W. Bush poprawił się i powiedział, że miał na myśli Ukrainę. Żartobliwie uzasadnił pomyłkę zaawansowanym wiekiem. Były prezydent ma 75 lat.

Inwazja w Iraku

Rozpoczętą w 2003 r. inwazję w Iraku administracja George'a W. Busha usprawiedliwiała rzekomym posiadaniem przez Bagdad broni masowego rażenia. Reżim Saddama Husajna oskarżano także o wspieranie terroryzmu i związki z Al-Kaidą.

Reklama

Broni masowego rażenia w Iraku nie znaleziono, podobnie jak żadnych dowodów na związki Husajna z siatką terrorystyczną Osamy bin Ladena. Inwazja od początku spotkała się z masowymi protestami na świecie.

Działania wojenne w Iraku oficjalnie skończyły się w 2005 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy