Reklama

Reklama

Polskie miejsca pamięci dewastowane na Białorusi. Jest oświadczenie MSZ

MSZ zaniepokojone bezczeszczeniem miejsc polskiej pamięci narodowej na Białorusi. Jak tłumaczy resort, dewastacji sprzyja antypolska kampania w tamtejszych mediach. "Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu na cmentarzach oraz ujawnienie i rozliczenie sprawców" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

MSZ opublikowało oświadczenie, w którym wyraziło "wielkie zaniepokojenie" aktami wandalizmu wobec polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi. 

"Zniszczenia te dotyczą głównie terenu Grodzieńszczyzny, gdzie znajduje się ok. 550 miejsc spoczynku polskich żołnierzy, uczestników powstań narodowych, obrońców Grodna. W ostatnim czasie nieznani sprawcy zdewastowali polskie nagrobki i upamiętnienia w Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie, Jodkiewiczach" - informuje MSZ.

Władze Białorusi prowadzą antypolską kampanię

MSZ "zdecydowanie potępia tworzenie przez miejscowe władze atmosfery przyzwolenia na takie praktyki" - czytamy. Jak podano w komunikacie, praktykom tym sprzyja "wydatnie oszczercza antypolska kampania" prowadzona przez białoruskie media.

Reklama

"Apelujemy do władz białoruskich o natychmiastowe ukrócenie aktów wandalizmu na cmentarzach oraz o ujawnienie i rozliczenie sprawców. Polska stanowczo domaga się poszanowania dla grobów i upamiętnień osób zmarłych. Kwestia ta, zgodnie z międzynarodowymi standardami, powinna zostać całkowicie wyłączona z bieżących sporów politycznych" - wezwało MSZ. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy