Polskie korzenie żony nowego premiera Grecji
Niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji wygrała liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND). Na nowego premiera został zaprzysiężony 51-letni Kiriakos Micotakis. Co ciekawe, jego żona, Marewa Grabowski-Micotaki, jest... w połowie Polką!

51-letni Kiriakos Micotakis to syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych. Ukończył studia licencjackie z nauk społecznych na Harvardzie, uzyskał magisterium z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Stanforda, a także dyplom MBA na Harvard Business School. W międzyczasie pracował jako analityk w sektorze bankowym w Londynie, odbył także służbę wojskową w siłach powietrznych. Po powrocie z USA pracował w Wielkiej Brytanii w McKinsey & Company (amerykańskiej spółce zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego). W Grecji był zatrudniony w sektorze bankowym i doradczym na stanowiskach kierowniczych.W 2004 po raz pierwszy z listy Nowej Demokracji został wybrany do Parlamentu Hellenów. Od tego momentu trwa jego kariera polityczna.
Jego żona, Marewa Grabowski-Micotaki, na co wskazuje pierwszy człon jej nazwiska, jest w połowie Polką! Z Kiriakosem mają troje dzieci.Skąd polskie korzenie? Czytaj na następnej stronie!
Polskie korzenie za sprawą dziadka

Marewa Grabowski-Micotaki urodziła się w 1967 roku w Atenach. Jej dziadek od strony matki był Grekiem z Aleksandrii. Natomiast dziadek od strony ojca, Mateusz Grabowski, był polskim farmaceutą i kolekcjonerem sztuki.
Po wojnie mieszkał on w Londynie, gdzie w 1948 roku założył Aptekę Grabowskiego. Jak możemy przeczytać na stronie Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, "Apteka Grabowskiego, a także Grabowski Export Import Ltd. to bardzo znane kiedyś firmy na mapie przedsiębiorczości polskiej w Londynie". Grabowski założył w Londynie również znaną galerię malarstwa, Grabowski Galery, a w Polsce wspierał m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi, któremu podarował 400 obrazów. Z kolei Muzeum Farmacji w Krakowie przekazał cenny zbiór naczyń farmaceutycznych z XVI i XVII w. "Był również fundatorem i głównym darczyńcą fundacji M B Grabowski Fund. Apteka działa do tej pory w sąsiedztwie POSK-u, 234 King Street, W6 0RF" - informuje PON UJ.Czym zajmuje się Marewa?
Marewa to bizneswoman

Żona szefa Nowej Demokracji jest dziś aktywną bizneswoman. Wcześniej była związana z sektorem bankowości.
Jak informuje "Rzeczpospolita", założyła kilka firm. Jedną z nich jest firma Zeus + Dione, produkującą luksusowe ubrania i torebki. "Jej nazwisko znalazło się trzy lata temu na w Panama Papers, poufnych danych o inwestycjach w rajach podatkowych. Miała być współwłaścicielką firmy zarejestrowanej na Kajmanach" - podaje "Rz". Marewa miała wyjaśniać później, że nie ma nic wspólnego z aferą. Partia męża określiła przecieki na jej temat jako "nieistotne".Jak wyglądają jej kontakty z polską społecznością w Grecji?
Kontakty z Polonią w Grecji?

Żona Kiriakosa Micotakisa ma nie utrzymywać kontaktów z polską społecznością w Grecji.
"Nigdy jej nie widziałam, nie słyszałam, by była na spotkaniu z Polakami" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Irena Godek, prezes Zrzeszenia Polaków w Grecji Książę Mieszko, mieszkająca tam od 30 lat.
Z kolei według innego Polaka, mieszkającego niedaleko domu Marewy i jej męża, Grabowska potrafi mówić po polsku. Biegle posługuje się językiem angielskim, francuskim i tureckim.
Co więcej, zdaniem rozmówcy "Rz", bizneswoman ma mieć duży wpływ na męża.Marewa to Marzena?
Pochodzenie imienia Marewa

Zdaniem prezes Zrzeszenia Polaków w Grecji Książę Mieszko imię Marewa może wywodzić się od polskiego imienia Marzena.
W greckich źródłach pochodzenia tego imienia tłumaczy się jako połączenie imion Maria i Ewa.Jeśli Kiriakos Micotakis faktycznie obejmie urząd, to jak pisze "Rz", "Grecją znowu będzie rządził polityk, którego żona ma polskie pochodzenie".
"Tak było z trzykrotnym premierem Jeoriosem Papandreu (zakończył rządzenie w 1965 roku), którego żona, Zofia, była córką polskiego inżyniera i zesłańca Zygmunta Mineyki" - czytamy.