Reklama

Reklama

Polski cmentarz na Monte Cassino będzie pod ochroną

Włoski rząd zaangażuje się w ochronę polskiego cmentarza wojennego na Monte Cassino. To efekt interwencji polskiego MSZ w sprawie odbywających się w pobliżu cmentarza festynów i jarmarków. "Mamy nadzieję, że do takich incydentów już nie będzie dochodziło" - powiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Anna Schmidt-Rodziewicz.

Właścicielem terenu, na którym leży polski cmentarz wojenny, jest opactwo Benedyktynów. Opactwo wydzierżawiło część tego terenu prywatnemu właścicielowi. 

W ostatnich latach Polacy odwiedzający Monte Cassino alarmowali, że w pobliżu cmentarza organizowane są festyny i jarmarki, a za wstęp w okolice miejsca pamięci pobierana jest opłata. 

Po artykułach w mediach i interwencji polskiego MSZ przedsiębiorca zawiesił działalność. Rozmowy rządów Włoch i Polski z lokalnymi władzami mają sprawić, żeby teren ten będzie stale chroniony. 

Reklama

Wiosną przedstawiciele włoskiego rządu mają rozmawiać w tej sprawie z lokalnymi władzami w Cassino. 

"Na tę chwilę teren jest zabezpieczony. Każda osoba, która chce uda się na teren cmentarza, pod pomniki, może to zrobić" - zapewniła Anna Schmidt-Rodziewicz. 

Na Monte Cassino spoczywa ponad tysiąc polskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o to wzgórze w 1944 r. Co roku organizowane są tam rocznicowe uroczystości.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy