Reklama

Reklama

Polska przejmuje przewodnictwo w OBWE. Spotkanie w Sztoholmie

Szwecja od 1 stycznia przekaże Polsce przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W Sztokholmie w czwartek rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne - punkt kulminacyjny szwedzkiej prezydencji. Podczas niego ma dojść do spotkania sekretarza stanu USA Antonego Blinkena i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa.

W stolicy Szwecji jest szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który przybył z Rygi, gdzie wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Jak przekazało szwedzkie MSZ, Rada Ministerialna w Sztokholmie stanowi punkt kulminacyjny prezydencji Szwecji w OBWE w 2021 roku.

Zobacz też: Mark Brzezinski: Jako ambasador będę promował prawa człowieka, w tym LGBTQI

"Spotkanie będzie okazją dla ministrów spraw zagranicznych oraz innych przedstawicieli 57 państw OBWE do omówienia wspólnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, takich jak kryzysy polityczne czy nierozwiązane konflikty w regionie" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

Spotkanie Rosja-USA?

W programie rozmów jest m.in. kwestia agresji Rosji na Ukrainę. Jak zapowiedziała szwedzka agencja TT, prawdopodobnie poruszona zostanie też sprawa kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-polskiej.

W posiedzeniu uczestniczyć mają sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Według agencji Reutera, która powołała się na anonimowe źródła w amerykańskiej dyplomacji, w Sztokholmie dojdzie do rozmów między politykami. Wcześniej Blinken ma spotkać się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą.

"Na marginesie posiedzenia minister Zbigniew Rau planuje odbyć rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Republiki Macedonii Północnej, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Azerbejdżanu, a także omówić z Sekretarz Generalną OBWE oraz Przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE stan przygotowań Polski do przejęcia obowiązków przewodniczącego Organizacji" - podał resort polskiej dyplomacji.

Przydacz: Zasady regularnie naruszane

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany przez PAP o to, jakie Polska ma oczekiwania po przejęciu od 1 stycznia przewodnictwa w OBWE, powiedział: "Polska obejmie przewodnictwo w OBWE w wyjątkowo trudnym momencie i przy napiętej sytuacji międzynarodowej, co pokazuje m.in. koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą oraz sztucznie wykreowany kryzys na granicy Białorusi z Unią Europejską. Dlatego nasze oczekiwania są przede wszystkim realistyczne".

- Pamiętajmy, że OBWE działa na zasadzie konsensu wszystkich państw uczestniczących. Przewodnictwo w OBWE umożliwi nam wpływ na kształtowanie agendy i kierunek dyskusji w ramach organizacji - przyznaje Przydacz. - Jednocześnie jednak państwa uczestniczące, skonfliktowane ze sobą w wielu kwestiach, będą oczekiwały od nas zajęcia postawy uczciwego moderatora - dodaje.

Jak przypomina, "podstawowe zasady, na których opiera się OBWE, zostały zapisane niemal 50 lat temu; należą do nich m.in. poszanowanie integralności terytorialnej, nienaruszalność granic, powstrzymywanie się od groźby użycia siły lub jej użycia, czy poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności". - Te zasady są dziś regularnie naruszane - wskazuje.

- Tylko stosowanie się do tych zasad zapewni trwałą stabilność i przewidywalność w Europie. Jednocześnie nie mamy złudzeń. W przestrzeni OBWE prawo międzynarodowe jest od lat brutalnie łamane, czego świadectwem jest nielegalna aneksja Krymu i de facto okupacja części terytorium Gruzji - podkreśla wiceszef MSZ.

Najważniejsze wydarzenie OBWE

Spotkanie ministerialne OBWE odbywa się w centrum kongresowym przy lotnisku Arlanda w Sztokholmie. W związku z zaleceniem szwedzkich władz zdrowotnych do przylatujących z zagranicy gości zaapelowano o poddanie się testom na obecność koronawirusa.

Rada Ministerialna jest najważniejszym dorocznym wydarzeniem OBWE, w którym biorą udział delegacje 57 państw członkowskich OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich. Spotkanie w Sztokholmie kończy przewodnictwo Szwecji w organizacji w 2021 roku. Polska formalnie obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2022 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy