Reklama

Reklama

Polska policja w Chorwacji i Bułgarii. Zadba o naszych turystów

Polscy policjanci w trakcie wakacji będą pełnić służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku oraz w bułgarskich kurortach Morza Czarnego - poinformował komisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. Służbę w Chorwacji i Bułgarii będą pełnić do końca sierpnia.

Nasi funkcjonariusze pracę "na wyjeździe" rozpoczęli w piątek, 1 lipca. - Przy tak dużej liczbie polskich turystów oczywiste jest, że w ślad za nimi podążają polscy policjanci, albowiem warto przypomnieć, że niezmiennie jednym z priorytetów polskiej policji jest rozwijanie współpracy międzynarodowej. Przykładem właśnie takiej bezpośredniej współpracy są działania podejmowane w sezonie wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu "Miejsce Bezpiecznej Turystyki" przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji - tłumaczy komisarz Piotr Świstak.

Dla policjantów z Polski to nie nowość. Współpraca z zagranicznymi kolegami sięga 2010 roku, kiedy po raz pierwszy dwójka polskich policjantów przez okres jednego miesiąca pełniła służbę na terenie Chorwacji. Od tamtej pory wymiana doświadczeń między europejskimi funkcjonariuszami stale się rozwija.

Reklama

- Przez te kilkanaście lat liczba polskich policjantów delegowanych w sezonie wakacyjnym do pełnienia służby na terenie samej tylko Chorwacji zbliża się już do setki - przekazał komisarz.

Asystują, patrolują...

Świstak wskazuje, że podobnie polska policja współpracuje od 2016 roku z policją bułgarską, gdzie pierwsi polscy policjanci pełnili służbę w miejscowości Nesebar na Słonecznym Brzegu. - Charakter realizowanych zadań przez naszych policjantów za granicą jest nieco odmienny od tego w kraju, albowiem służba polskich policjantów polega na asystowaniu funkcjonariuszom policji chorwackiej i bułgarskiej w wykonywaniu zadań - głównie o charakterze patrolowo-interwencyjnym - zaznaczył.

Jak konkretnie wygląda praca polskich mundurowych w kurortach? Piotr Świstak z KGP wyjaśnia, że dokonywane są kontrole dokumentów kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego, kierowanie ruchem kołowym w miejscach, w których dochodziło do kolizji i wypadków drogowych. - Naszych policjantów można spotkać nie tylko w patrolach pieszych i zmotoryzowanych, ale również na rowerach, łodziach, czy nawet statkach powietrznych - wylicza.

...oraz informują

Ale to nie wszystko. Polscy policjanci pełnią służbę również w Info Punktach, gdzie przekazuje się turystom niezbędne informacje pozwalające uniknąć wypadku podczas urlopu. - Najczęściej dotyczy to zasad bezpieczeństwa w trakcie uprawiania sportów wodnych, nurkowania, snorkelingu - mówi Świstak.

Jak podaje komisarz, w tym roku zaszczytną służbę "ambasadorów polskiej policji" na terytorium Chorwacji i Bułgarii pełni w sumie czternastu funkcjonariuszy - w tym dwie policjantki. Reprezentują oni garnizony: stołeczny, śląski, małopolski, warmińsko-mazurski, wielkopolski, lubuski, mazowiecki oraz podkarpacki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy