Reklama

Reklama

Polska podpisała z Wielką Brytanią traktat obronny

Czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także w zakresie polityki obronnej. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.

W czwartek w Warszawie odbywają się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się też z żołnierzami i weteranami obu krajów.  

Morawiecki uczestniczył w czwartek we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.

Przed rozpoczęciem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.

"Mówiliśmy tym samym językiem"

Morawiecki ocenił, że czwartkowe polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne. "Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską" - mówił.

Reklama

"W obszarze samego brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE" - powiedział.

Jak dodał, fakt, że Wielka Brytania dalej zostaje częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny", a brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach

Morawiecki podkreślił, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili "praktycznie takim samym językiem" m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.

Jak dodał, Wielka Brytania jest obecnie w procesie brexitu, lecz wychodzi z UE, ale nie opuszcza Europy. "Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej" - mówił.

Współpraca w zakresie polityki obronnej

Premier zaznaczył, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.

"Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, polscy żołnierze przyczynili się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku. "Wszystkie czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy ją wspólnie z naszymi sojusznikami" - mówił.

Żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników

May podkreśliła, że Polska i Wielka Brytania mają za sobą "bardzo długą tradycję walki ramię w ramię, braterstwa broni, działania jako partnerzy i sojusznicy". Zaznaczyła, że obecnie 150 brytyjskich żołnierzy służy na wschodzie Polski.   

Zaznaczyła, że żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników, którzy walczyli o wolność Wielkiej Brytanii i Europy podczas Bitwy o Anglię. 

"Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych" - mówiła szefowa brytyjskiego rządu. 

Podkreśliła, że Wielka Brytania jest bardzo wdzięczna polskim weteranom II wojny światowej.

Deklaracja wobec Polaków mieszkających na Wyspach

May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. "Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - powiedziała May.

"Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory" - dodała szefowa brytyjskiego rządu.

May podkreśliła, że zapewniła Morawieckiego, że Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić "wspólnych wartości i interesów".

"Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE" - dodała brytyjska premier.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy