Reklama

Polska Pegida nie będzie demonstrować z resztą Europy

Antyislamski, ksenofobiczny ruch Pegida ma zamiar 6 lutego demonstrować w kilku europejskich krajach - pisze "Deutsche Welle". Początkowo zapowiadano, że manifestacje mają odbyć się również w Warszawie. Pegida Polska zaprzecza jednak tym informacjom.

Jak powiedziała liderka Pegidy Tatjana Festerling w rozmowie z gazetą "Welt am Sonntag", manifestacje Pegidy będą zorganizowane na płaszczyźnie europejskiej.

Początkowe zapowiedzi

Założyciel tego ruchu w Niemczech, Lutz Bachmann, już przed tygodniem na demonstracji lipskiego odłamu - Legidy - zapowiedział, że 6 lutego 2016 roku odbędą się demonstracje w kilku niemieckich i europejskich miastach, m.in. w Warszawie, Tallinie, Pradze, Bratysławie, Amsterdamie i Birmingham. Centralna manifestacja ma odbyć się w Dreźnie - pisze "DW".

- Będziemy mieć bezpośrednie łącza ze wszystkimi manifestacjami w poszczególnych miastach i będziemy przesyłać sobie pozdrowienia - zapowiedziała liderka Pegidy Festerling w rozmowie z "Deutsche Welle".

Reklama

Jak informuje "DW", organizatorzy chcą omówić szczegóły w sobotę, 23 stycznia, w Pradze.

Siostrzane ugurpowania

Siostrzane ugrupowania Pegidy działają w Austrii, Czechach, Polsce, Węgrzech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Oprócz tego, ruch Pegida utrzymuje ścisłe kontakty z prawicowymi i populistycznymi partiami w całej Europie.

Pegida Polska nie zorganizuje demonstracji

Pegida Polska zaprzeczyła jednak zapowiedziom o demonstracjach w Warszawie. 12 stycznia na Facebooku zamieszczono wpis: "Koleżanki i Koledzy! W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że Pegida Polska nie będzie organizowała demonstracji dnia 6 lutego".

Jednocześnie poinformowano, że planowane jest otwarcie oddziałów regionalnych Pegidy w polskich miastach.

Pod koniec września 2015 roku w kilku miastach Polski (m.in. w Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie czy w Lublinie) odbyły się już demonstracje przeciwko polityce imigracyjnej, w których protestowało łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Patriotyczni Europejczycy Przeciwko Islamizacji Zachodu

Nazwa Pegida jest skrótem nazwy "Patriotyczni Europejczycy Przeciwko Islamizacji Zachodu". Ruch powstał w październiku 2014 roku w Dreźnie jako zorganizowany na Facebooku protest mieszkańców przeciwko rzekomej islamizacji Niemiec i Europy na skutek napływu imigrantów. Ma on tymczasem status stowarzyszenia. Demonstracje Pegidy odbywają się regularnie w poniedziałki w Dreźnie i szeregu innych miast w Niemczech. Początkowo na manifestacje w Dreźnie przychodziło kilkaset osób, potem liczba uczestników dochodziła do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama