Reklama

Reklama

Polityk z CDU krytykuje rząd w Berlinie. "Zaprzepaszczamy zaufanie Niemiec"

"Wymiana czołgów z Polską okazała się niepowodzeniem" - napisał na Twitterze poseł partii CDU Roderich Kiesewetter. Po trzech miesiącach namysłu propozycja niemieckiego rządu stanęła na przekazaniu Polsce 20 czołgów typu Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku miałyby zakładać przekazywanie jednej sztuki miesięcznie, zaś od października 2023 roku trzech sztuk miesięcznie. "To utrata reputacji Niemiec w Europie Wschodniej" - podkreśla polityk opozycyjnej chadecji.

Wielokrotnie rząd federalny ogłaszał parlamentowi, że umowy "Ringtausch" m.in. z Polską zostaną zakończone w terminie i zostaną wdrożone w "następnych tygodniach". "Niestety Niemcy tracą tu całe zaufanie. Wymiana z Polską jest niepowodzeniem" - pisze Kiesewetter.

"Polska przekazała Ukrainie 300 czołgów T72"

Polityk chadecji zwraca uwagę, że niemiecka "oferta" po trzech miesiącach namysłu to "20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku jedna sztuka miesięcznie, od października 2023 roku - trzy sztuki miesięcznie. Przypomnijmy: Polska przekazała Ukrainie prawie 300 czołgów T72 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny".

Reklama

Zdaniem Kiesewettera "nic dziwnego, że państwa Europy Wschodniej, takie jak Polska, zwracają się w stronę USA" i kupują czołgi Abrams. "Zaprzepaszczamy zaufanie budowane przez lata" - czytamy.

"To utrata reputacji Niemiec w Europie Wschodniej"

"Nikt nie rozumie, dlaczego nie dostarczamy Mardera, Leoparda, Fuchsa bezpośrednio na Ukrainę, tylko pozwalamy, aby cenny czas upływał przy skomplikowanym i oczywiście niedziałającym 'Ringtausch'" - pisze polityk.

"To jest brak pomocy Ukrainie, utrata reputacji w Europie Wschodniej" - uważa Kiesewetter, który podkreśla także, że obecnie USA przeznaczyły 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich odrzutowcach. Holandia wspiera Wielką Brytanię w szkoleniu podstawowym ukraińskich żołnierzy na wyspach, a Francja dostarcza bojowy wóz piechoty VAB.

"Niemcy, czwarty największy eksporter broni, chcą dostarczyć trzy wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer... ale to jeszcze potrwa..." - kończy swój wpis na Twitterze Roderich Kiesewetter. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy