Reklama

Reklama

Policja z Tokio zgubiła dane kilkudziesięciu osób. Były... na dyskietkach

Policja z Tokio przyznała się do zgubienia dwóch dyskietek zawierających prywatne dane 38 osób. Komentatorzy podkreślają, że okres największej popularności takich nośników danych dawno minął.

"To najnowszy przykład tego, że Japonia jest krajem kochającym błyszczące nowe gadżety, a jednocześnie często skłonnym do przyjęcia zasady 'nie naprawiaj, jeśli się nie zepsuło' w odniesieniu do zanikających technologii" - ocenił portal Japan Today.

Zobacz też: Ofiara błędu medycznego kontra szpital. "Zaszyli mi w brzuchu kawał stali"

Tokijska policja ogłosiła, że zgubiła dyskietki z nazwiskami, datami urodzenia i informacjami na temat płci 38 mężczyzn w wieku 20-89 lat, którzy złożyli wnioski o przyznanie mieszkań socjalnych.

Reklama

Dyskietki przekazano policji w grudniu 2019 i lutym 2021 roku, by ta sprawdziła, czy osoby ubiegające się o mieszkania nie są powiązane ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Dyskietki zostały jednak zagubione, co zauważono 7 grudnia 2021 roku, gdy urząd dzielnicy zwrócił się do policjantów z nowym zapytaniem.

Policja "szczerze przeprasza"

Policja nie ujawniła, czy zagubione dyskietki należały do starszego typu o wielkości 5 i 1/4 cala, czy też nowszego - w rozmiarze 3 i 1/2 cala. W chwili przekazywania danych oba te formaty dawno nie były już powszechnie stosowane - podkreśla Japan Today.

Według policji dyskietki mogły zostać przypadkowo wyrzucone. "Jest nam bardzo przykro z powodu tych 38 osób i szczerze przepraszamy. Zapewnimy dokładne wytyczne w sprawie zarządzania danymi osobistymi i będziemy się starać, by to się nie powtórzyło" - ogłosiła policja.

"Miejmy nadzieję, że te 38 osób znajdzie pocieszenie w fakcie, że nawet jeśli te dyskietki wciąż gdzieś tam krążą, to ktoś, kto na nie natrafi, nie będzie mógł wydostać ich prywatnych danych bez komputera ze stacją dysków, a to rzecz, do jakiej coraz mniej ludzi ma dostęp" - kwituje Japan Today.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje