Reklama

Reklama

Policja przejęła tony gazu rozweselającego o wartości 2,7 mln euro

Siedem ton podtlenku azotu, znanego jako gaz rozweselający, o wartości 2,7 mln euro skonfiskowała w grudniu francuska policja. Substancja stosowana jest w sektorze medycznym przez anestezjologów. Młodzi ludzie chętnie sięgają po nią na imprezach i używają jako środka odurzającego.

Zamknięty w butelkach gaz został odkryty w hangarze w miejscowości Noisiel - wyjaśniła policja.

Jak pisze agencja AFP, dochodzenie rozpoczęte we wrześniu przez prokuraturę w Lyonie umożliwiło stworzenie fikcyjnej "międzynarodowej sieci odsprzedaży podtlenku azotu", dzięki czemu zidentyfikowano miejsca przechowywania gazu. W wyniku śledztwa 9 grudnia aresztowano w Le Bourget dwie osoby.

Dostępny we Francji bez recepty gaz rozweselający, który używany jest w nabojach do syfonów do bitej śmietany oraz w sektorze medycznym do celów anestezjologicznych, jest popularny wśród młodych ludzi, którzy chętnie używają go podczas imprez i spotkań towarzyskich ze względu na jego działanie, wprawiające w stan euforii.

Podtlenek azotu zagrożeniem dla życia

Reklama

Francuska służba zdrowia ostrzega jednak, że spożycie podtlenku azotu niesie ze sobą ryzyko m.in. uduszenia, utraty przytomności, oparzenia, ale także, w przypadku wielokrotnego stosowania lub spożywania dużych dawek, poważnych zaburzeń neurologicznych, hematologicznych, psychiatrycznych i kardiologicznych.

Od 1 czerwca 2021 roku prawo francuskie zabrania "sprzedaży i dystrybucji" tego produktu "w celu uzyskania efektów psychoaktywnych", pod groźbą kary grzywny w wysokości 3750 euro.


Reklama

Reklama

Reklama