Reklama

Reklama

Polacy zatrzymywani na Białorusi. Prezydent interweniuje w OBWE

- Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji. Będziemy podejmowali kolejne kroki na arenie międzynarodowej. Nie zostawimy naszych rodaków samych - deklaruje prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z szefami służb specjalnych, gdzie omawiana była sprawa po zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta.

- Społeczeństwo białoruskie to jest społeczeństwo naszych przyjaciół. Naród białoruski i mieszkający wśród Białorusinów Polacy, którzy mieszkają na tej ziemi z dziada pradziada, są naszymi przyjaciółmi. Wszyscy razem chcemy dla Białorusi jak najlepiej, chcemy jak najlepiej dla narodu białoruskiego - oświadczył po spotkaniu Andrzej Duda.

Reklama

- Jest rzeczą bezprecedensową, że obecne władze Białorusi, które nie mają do końca legitymacji społecznej, bo wiemy, jak wyglądały ostatnie wybory prezydenckie, postępują w taki sposób, że aresztują przedstawicieli polskiej mniejszości, że aresztują przedstawicieli legalnie działających polskich organizacji - dodał prezydent.

Zapowiedział, że sprawa będzie nadal monitorowana.

"Absolutnie nieakceptowalne". Interwencja w OBWE

Wcześniej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że Andrzej Duda poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid o wniesienie na agendę sprawy Polaków zatrzymywanych na Białorusi. 

Podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, a także z polską placówką dyplomatyczną i konsularną. - Sytuacja jest bardzo trudna. Sytuacja, z którą się spotykamy na Białorusi, jest absolutnie nieakceptowalna - oświadczył.

- Pan prezydent dosłownie przed kilkudziesięcioma minutami rozmawiał z sekretarz generalną OBWE panią Helgą Schmid i poprosił ją o to, żeby ta sprawa została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE - przekazał Spychalski.

- Pan prezydent oczywiście przedstawił nasze stanowisko, sytuację mniejszości polskiej na Białorusi. Precyzyjnie poinformował także, jaka jest sytuacja mniejszości białoruskiej w Polsce, która jest oczywiście bardzo dobra - dodał minister.

Poinformował także o apelu do prezydencji szwedzkiej, aby wsparła ten temat.

Spychalski dodał, że Andrzej Duda będzie o tej sprawie rozmawiał także z prezydent Estonii. Jak tłumaczył, kraj ten jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, stąd ta rozmowa i prośba, "ażeby za pośrednictwem Estonii ta sprawa została także wniesiona na posiedzenie RB ONZ". 

Zobacz też: Andrzej Poczobut zatrzymany

Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego

Rzecznik prezydenta dodał, że Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego - i do takiego spotkania dojdzie w najbliższych kilku dniach - szefów Związku Białorusinów w Polsce. Jak przekazał, spotkanie ma na celu pokazanie przede wszystkim "jak te rozmowy i te relacje mogą być zbudowane na dobrych fundamentach".

Zapewnił jednocześnie, że kancelaria prezydenta będzie informować na bieżąco o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez głowę państwa w tej sprawie.

Zapowiedział ponadto, że w czwartek na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlona specjalna iluminacja wspierającą Polaków mieszkających na Białorusi.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje