Reklama

Reklama

"Polacy kolaborowali z nazistami". Ambasada interweniuje

Ambasada RP w Oslo interweniowała w związku z artykułem norweskiego portalu Document.no, w którym napisano, że "współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem". Portal zamieścił list od polskiej placówki dyplomatycznej.

"Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady (...). Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć (...). Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, ok. 6,7 tys. osób, wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata'" - wskazała w liście do norweskiej redakcji I radca ambasady RP w Oslo Małgorzata Cichucka.

Według niej autor artykułu, wskazując Polaków jako współodpowiedzialnych za zbrodnie niemieckich nazistów, "jest daleki od faktów historycznych". Jednocześnie - jak pisze przedstawicielka ambasady - nie znaczy to, że w tamtych czasach nie było Polaków, którzy za pieniądze, żywność czy możliwość przeżycia byli skłonni zabić lub donieść nazistom o ukrywających się Żydach lub Polakach. "Ważne jest, by dostrzec prawdziwe proporcje" - podkreśliła Cichucka.

Reklama

Odpowiedź polskiej ambasady dostępna jest na głównej stronie portalu Document.no, a tekst został zilustrowany zdjęciem papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Jak przekazała PAP Cichucka, polska ambasada w Oslo domaga się od autora artykułu także usunięcia z tekstu kontrowersyjnych określeń.

Tematem artykułu, którego autorem jest twórca portalu Document.no Hans Rustad, jest przygotowywana nowelizacja ustawy o IPN.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy