Reklama

Pokojowa Nagroda Nobla. Kto otrzyma ją w tym roku?

W piątek (9 października) o godz. 11 poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Zwycięzcę wyłoni Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu osób wybranych przez parlament Norwegii. Według nieoficjalnych doniesień wśród zgłoszonych kandydatów znaleźli się m.in. szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg czy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowanych jest w sumie 318 kandydatów, w tym 211 osób i 107 organizacji. 

Oficjalnie nie wiadomo, kim są nominowani kandydaci i organizacje, ani kto zgłosił ich do nagrody o ten zaszczytny tytuł. Norweski Komitet Noblowski zastrzega sobie prawo do trzymania tych informacji w tajemnicy przez 50 lat.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w Oslo w Norwegii, a nie w Sztokholmie w Szwecji, gdzie wręczane są inne Nagrody Nobla - w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury i ekonomii.

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku. Stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz światowego pokoju. Dotychczas nagroda została wręczona sto razy kandydatom, którzy - jak podkreśla Norweski Komitet Noblowski - "wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, organizacji i promowania kongresów pokojowych oraz likwidacji bądź zmniejszenia istniejących armii".

Czytaj również: Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück. "Poetka na trudne czasy"

Reklama

Ubiegłoroczny laureat

W 2019 roku Pokojową Nagrodę Nobla wręczono premierowi Etiopii. Abiy Ahmed Ali otrzymał ją w uznaniu za zasług na rzecz procesu pokojowego z sąsiednią Erytreą w latach 1998-2000. 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy