Reklama

"Pogwałcenie suwerenności USA". Biały Dom reaguje na lot chińskiego balonu

Obecność chińskiego balonu szpiegowskiego w naszej przestrzeni powietrznej, to pogwałcenie suwerenności USA - przekazała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Stwierdziła też, że prezydent Joe Biden zgadza się decyzją sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, który odwołał wizytę w Chinach.

Rzeczniczka dodała, prezydent zdecydował się nie zestrzeliwać balonu w trosce o bezpieczeństwo Amerykanów.

- Nie jest odpowiednie, by sekretarz Blinken odbył podróż do ChRL w tym czasie. Odnotowujemy chińskie wyrazy ubolewania, ale obecność tego balonu w naszej przestrzeni powietrznej jest wyraźnym pogwałceniem naszej suwerenności, prawa międzynarodowego i to co się wydarzyło jest nie do przyjęcia - oświadczyła Jean-Pierre podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One.

Odniosła się w ten sposób do przełożenia planowanej na 5-6 lutego wizyty szefa dyplomacji USA w Pekinie.

Reklama

USA nie zestrzeliły balonu

Rzeczniczka wyjaśniła jednocześnie, że "prezydent zawsze będzie stawiał bezpieczeństwo Amerykanów na pierwszym miejscu" i dlatego poszedł za radą Pentagonu i nie zdecydował się dotąd na zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego.

Jean-Pierre powiadomiła, że prezydent Biden po raz pierwszy został poinformowany o obecności balonu w amerykańskiej przestrzeni powietrznej we wtorek, a ruchy obiektu są stale monitorowane. Dodała, że nie stwarza on "fizycznego ani militarnego niebezpieczeństwa", ani nie grozi ruchowi samolotów pasażerskich, bo znajduje się na wyższym pułapie. Zastrzegła jednak, że wciąż "wszystkie opcje są na stole", jeśli chodzi o działania administracji USA.

Mimo chińskich twierdzeń, że balon służy do celów cywilnych i naukowych i znalazł się w przestrzeni USA przez przypadek, rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder powiedział w piątek, że administracja ma pewność, że jest to balon szpiegowski. Dodał, że obiekt znajduje się obecnie nad centralną częścią Stanów Zjednoczonych, po tym jak wcześniej przeleciał nad Alaską i Montaną. 

Blinken rozmawiał z chińskimi władzami

Departament Stanu poinformował, że sekretarz Blinken rozmawiał telefonicznie w piątek z Wang Yi, wysokim przedstawicielem chińskim władz. Wyjaśniał dlaczego przełożył wizytę i stwierdził, że wysłanie balonu nad terytorium USA było "nieodpowiedzialne".

W oświadczeniu podano też, że według administracji Stanów Zjednoczonych, przelot balonu nad ziemią USA było "wyraźnym naruszeniem suwerenności".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | USA | balon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy