Reklama

Pogrzeb papieża seniora. Uroczystość w Bazylice św. Piotra [TRANSMISJA]

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku. W Watykanie odbywają się uroczystości żałobne, którym przewodniczy papież Franciszek. Na Placu św. Piotra pojawili się hierarchowie i wierni. Transmisję z pogrzebu można oglądać w Polsat News.

Papież senior odszedł w wieku 95 lat. Był 265. papieżem, wcześniej prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Benedykt XVI został wybrany podczas konklawe w 2005 roku. Osiem lat później niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji, abdykując. Od tego czasu mieszkał w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich.

Ostatnie dni papieża. Choroba i śmierć

W ostatnich dniach grudnia z Watykanu napływały informacje na temat pogarszającego się stanu zdrowia papieża seniora. Papież Franciszek prosił wiernych o modlitwę za swojego poprzednika i wyjawił, że jest on "bardzo chory". Informowano, że zawodzą funkcje organizmu Benedykta XVI, w tym serce. Od dłuższego czasu papież emeryt miał problemy z mówieniem

Reklama

Watykanista Edward Pentin wskazywał, że chory cierpi na niewydolność nerek.

Zobacz więcej: Benedykt XVI nie żyje. Papież senior miał 95 lat

28 grudnia Franciszek odwiedził Benedykta XVI w klasztorze. Prawdopodobnie udzielił mu ostatniego namaszczenia. Przy Benedykcie XVI czuwali cały czas między innymi jego sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein, watykański pielęgniarz oraz osobisty lekarz Patrizio Polisca.

30 grudnia Benedykt XVI uczestniczył we mszy w swoim pokoju. Koncelebrował ją razem ze swoim osobistym sekretarzem arcybiskupem Georgiem Gaensweinem.

Prośby o modlitwę za Benedykta XVI napływały z całego świata, w tym z Niemiec, ojczyzny papieża. "Przyłączam się do wezwania do modlitwy papieża Franciszka. Moje myśli są z papieżem emerytem. Wzywam wiernych w Niemczech do modlitwy za Benedykta XVI" - pisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Georg Baetzing. 

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej abdykacji, pierwszej w Kościele katolickim od setek lat. 

Czytaj także: Benedykt XVI. Najważniejsze momenty pontyfikatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | Benedykt XVI | ​Papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy