Reklama

Reklama

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Karol III przyłapany na ocieraniu łez

W Wielkiej Brytanii trwają uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Te podzielone są na dwa etapy: msza pożegnalna odbyła się w Londynie w Opactwie Westminsterskim, z kolei sam pogrzeb królowej będzie miał charakter prywatny i odbędzie się w Windsorze. Emocji wśród zgromadzonych gości i rodziny monarchini nie brakowało, jednak uwagę mediów przykuło zachowanie króla Karola III. Syn Elżbiety II został sfotografowany w czasie, gdy ocierał łzy po zmarłej matce.

Te dwa momenty z pogrzebu królowej Elżbiety II mogą zostać zapamiętane przez Brytyjczyków i nadać ludzkiej twarzy nowemu władcy - Karolowi III

Pogrzeb Elżbiety II. Karol III nie krył łez wzruszenia

Król Wielkiej Brytanii, a prywatnie syn zmarłej monarchini, został nagrany w chwili wzruszenia, gdy ociera spływające mu po policzkach łzy smutku. 

Karol III pozwolił sobie na otarcie łez po raz pierwszy jeszcze przed wejściem do Opactwa Westminsterskiego, w którym odbywały się oficjalne uroczystości pogrzebowe. Na jednej z "klatek" widać, jak syn Elżbiety II w towarzystwie rodzeństwa stoi za niesioną przez wojskowych trumną z ciałem królowej. 

Reklama

Obok króla Wielkiej Brytanii stoi jego siostra księżniczka Anna. Po chwili król, znajdujący się po jej prawej stronie, łapie się palcami w okolicy nosa, a po ułamku sekundy ociera spływającą łzę.

Relacja z pogrzebu Elżbiety II

Elżbieta II nie żyje. Karol III popłakał się na pogrzebie matki

Drugi moment słabości uchwycony został w czasie odśpiewania hymnu Wielkiej Brytanii. Na transmisji z pogrzebu królowej Elżbiety II widać, że monarcha ukradkiem ociera łzę. Siedząca w pobliżu zona księcia Edwarda - Sohie - również nie kryła łez wzruszenia, które ocierała chusteczką. 

Brytyjskie media zauważają, że przez większą część uroczystości król Karol III starał się zachować stoicki spokój i nie okazywać emocji. "The Sun" podkreśla przy tym, że zachowanie monarchy nie jest niczym dziwnym - żegna on ukochaną matkę, a w żałobie towarzyszą mu setki oficjeli i nie mniejsza liczba fotoreporterów, których obiektywy skupione są właśnie na nim.  

Elżbieta II nie żyje. Pogrzeb królowej

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września. Miała 96 lat. Wielką Brytanią rządziła ponad siedem dekad. To najdłużej panujący władca Wielkiej Brytanii i drugi na świecie. Od Elżbiety II dłużej władał tylko król Francji Ludwik XIV. 

Na uroczystościach pogrzebowych w Opactwie Westminsterskim obecni byli członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, premier Liz Truss i lider opozycji Keir Starmer, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. 

Do Londynu przybyli światowi liderzy, w sumie reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów, a także ok. 200 osób, które w czerwcu zostały uhonorowane przez królową odznaczeniami za działania na rzecz lokalnych społeczności. Polskę podczas uroczystości pogrzebowych reprezentuje prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Czytaj też: Co znalazło się na trumnie królowej Elżbiety II? Specjalne życzenie nowego króla

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy