Reklama

Reklama

Podano narodowość ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu

Na pokładzie samolotu, który rozbił się w Teheranie, byli obywatele Iranu, Kanady, Ukrainy, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko.

Na pokładzie samolotu, który rozbił się w Teheranie, byli obywatele Iranu, Kanady, Ukrainy, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko.


Wśród ofiar katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych jest 82 obywateli Iranu, 63 obywateli Kanady, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięć osób z załogi), 10 obywateli Szwecji, czterech Afgańczyków, trzech Niemców i trzech Brytyjczyków. Wśród ofiar katastrofy nie ma Polaków.

Samolot ukraińskich linii lotniczych UIA rozbił się w środę rano w pobliżu lotniska Teheran-Imam Khomeini w Iranie. Jak poinformował premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, na pokładzie było 176 osób - 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi. Ambasada Ukrainy w Iranie przekazała zaś, że bilet na lot wykupiło 168 osób.

Reklama

Placówka początkowo poinformowała, że katastrofa nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika. Później ukraińskie przedstawicielstwo wycofało się z tego oświadczenia, podkreślając, że nie było to oficjalne stanowisko. 

Na miejscu katastrofy pracują służby. Znaleziono jedną z dwóch czarnych skrzynek.

Po katastrofie linie UIA zawiesiły loty do Teheranu. Jak informuje w oświadczeniu ukraiński przewoźnik, jest on w bliskim kontakcie z administracją lotnictwa i "podejmuje wszelkie środki w celu ustalenia przyczyn wypadku lotniczego". Jednocześnie linie lotnicze będą kontaktować się z krewnymi pasażerów, zapewniając wszelkie możliwe wsparcie w obecnej sytuacji.

Rodziny, które podejrzewają, że ich bliscy byli na pokładzie rozbitego samolotu, mogą zasięgnąć informacji pod numerem ukraińskich linii: 0-800-601-527 oraz MSZ Ukrainy: +380 238-16-57.

Katastrofa tuż po starcie

Łączność z Boeingiem 737-800 została utracona po starcie. Przedstawiciel Irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Hasan Razaejfar, szef wydziału ds. badania wypadków lotniczych, przekazał w środę, że samolot nie sygnalizował awaryjnej sytuacji.

Samolot leciał do Kijowa. Był to lot PS 752.

Jak podają ukraińskie linie lotnicze, Boeing 737-800 NG, który rozbił się w Iranie, został zbudowany w 2016 roku i dostarczony bezpośrednio do linii lotniczych od producenta. Ostatnia zaplanowana konserwacja samolotu miała miejsce 06 stycznia 2020. roku.

UIA zapewnia też, że pilot lotu PS 752 był bardzo doświadczony.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy