Reklama

Początek prac zespołów ds. dialogu z Polski i Izraela

Spodziewam się otwartego, szczerego dialogu między Izraelem a Polską - powiedział dyrektor generalny izraelskiego MSZ Juwal Rotem przed rozpoczęciem czwartkowych rozmów zespołów ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela w Jerozolimie.

W siedzibie izraelskiego resortu dyplomacji w Jerozolimie trwa spotkanie zespołów do spraw relacji polsko-izraelskich. Polska delegacja ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące znowelizowanej ustawy o IPN.

Rotem, który stoi na czele zespołu powołanego przez stronę izraelską, na wspólnej konferencji z szefem polskiego zespołu ds. dialogu, wiceszefem MSZ Bartoszem Cichockim, zauważył, że "nie jest tajemnicą, iż kwestia polskiego prawa odnoszącego się do Holokaustu jest dla Izraela powodem do obaw, podobnie jak dla Żydów na całym świecie".

"Musimy się upewnić, że prawda historyczna zostanie zachowana, że nie będzie ograniczeń dla wolności badań naukowych i wolności słowa, i że kwestia penalizacji w tej kwestii zostanie rozwiązana" - oświadczył szef izraelskiego zespołu.

Reklama

Jak podkreślił, zachowanie pamięci o Holokauście "jest kwestią ponad stosunki dwustronne Polski i Izraela, jest kwestią kluczową, która dotyka samej esencji narodu żydowskiego".

"Spodziewam się otwartego, przyjaznego, szczerego dialogu między Izraelem, a Polską; takiego, jaki powinien nastąpić między przyjaciółmi i sojusznikami" - zaznaczył Rotem.

Zapowiedział, że przedmiotem rozmów będą też m.in. obawy Izraela dotyczące "zaobserwowanego w ostatnim czasie wzrostu zachowań antysemickich". "Uznajemy fakt, że przywództwo Polski wystąpiło przeciwko tym zjawiskom, ale omówimy tę kwestię dalej" - dodał izraelski urzędnik.

"Jesteśmy gotowi na wszystkie pytania"

Bartosz Cichocki podkreślił z kolei przed spotkaniem zespołów ds. dialogu z Polski i Izraela w Jerozolimie, że cieszy się z rozpoczęcia rozmów między dwoma krajami. Dialog ten - jak mówił wiceminister - będzie "napędzany wspólnym pragnieniem, aby bronić prawdy, wolności badań naukowych, wolności artystycznej i wolności debaty publicznej".

"Jesteśmy gotowi, aby połączyć nasze wysiłki ze stroną izraelską, aby walczyć z jakąkolwiek manifestacją antysemityzmu czy stereotypów narodowościowych" - zaznaczył. "Chcemy połączyć nasze efekty w promowaniu prawdy o Holokauście i o stuleciach relacji Polaków i Żydów" - dodał.

Wiceszef MSZ oświadczył, że strona polska jest również gotowa do odpowiedzi na wszystkie pytania i do wyjaśnienia wszelkich kwestii dotyczących nowelizacji ustawy o IPN.

Cichocki przekazał również życzenia z okazji święta Purim wszystkim Izraelczykom i Żydom na całym świecie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy