Reklama

Pobił wszelkie kobiece rekordy. Transseksualista wywołał aferę w Hiszpanii

Żywą dyskusję wywołał w Hiszpanii transseksualny kandydat na policjanta z miejscowości Torrelodones koło Madrytu. W trakcie egzaminów konkursowych w marcu zmienił płeć na kobiecą i osiągnął najlepsze wyniki w próbach sprawności fizycznej w kategorii kobiet. Pozostali kandydaci czują się oszukani - pisze "ABC".

Do egzaminów konkursowych na policjanta na sześć miejsc zgłosiło się prawie 400 kandydatów. Jeden z nich wywołał żywą dyskusję, gdyż podczas testów teoretycznych legitymował się jako mężczyzna, ale dwa miesiące później, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej, przedstawił się jako transseksualna kobieta. Powoływał się na ustawę, która weszła w życie 2 marca.

Zmienił płeć na kobiecą, pobijał wszelkie rekordy

Podczas testów sprawności fizycznej kandydat rzucał piłką o wadze trzech kilogramów przeznaczoną dla kobiet, a nie pięciokilogramową dla mężczyzn, osiągając bardzo dobre wyniki. Pobijał też wszelkie rekordy - według norm obowiązujących dla kobiet - w biegach, pływaniu i w skokach w dal.

Reklama

Kandydat wyjaśnił, że czuje się kobietą i pokazał wniosek o zmianę płci złożony w rejestrze stanu cywilnego i poświadczony przez pełnomocnika. Radny ds. sportu w Torrelodones Victor Arcos przypomniał jednak, że zgodnie z nowym tzw. prawem trans decyzja o zmianie płci wymaga potwierdzenia po trzech miesiącach od czasu złożenia wniosku, co w tym przypadku nie miało miejsca.

"Prawo trans" w Hiszpanii. Można zmienić płeć bez orzeczenia sądu i terapii hormonalnej

Enrique Lopez z regionalnego ministerstwa ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych w Madrycie powiedział, że "prawo trans" teoretycznie zmierza do równości osób transseksualnych, ale jego prawdziwym rezultatem jest wielka nierówność między kobietami i mężczyznami, a powodem jest łatwość zmiany płci w rejestrze cywilnym. Ostrzegł, że taka sytuacja jak w Torrelodones będzie się powtarzać podczas egzaminów konkursowych na różne stanowiska publiczne.

Od 2 marca w Hiszpanii każdy, kto ukończył 16 lat, może zmienić płeć i imię bez wcześniejszego orzeczenia sądu i terapii hormonalnej. Wystarczy tylko wypełnienie formularza, dowód osobisty i świadectwo urodzenia. Jedyny wymóg to potwierdzenie decyzji o zmianie płci po trzech miesiącach od rozpoczęcia procedury w urzędzie stanu cywilnego. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | zmiana płci | egzamin policyjny | transseksualizm

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy