Reklama

Pływanie w kółko otępia ryby. We Włoszech zakazano takich akwariów

Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach - to jeden z przepisów z rozporządzenia opracowanego przez władze miasta Treviso na północy Włoch. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że pływanie w kółka sprawia, że rybki stają się otępiałe i zestresowane. Nowy regulamin w sprawie ochrony zwierząt musi jeszcze ostatecznie zatwierdzić rada miejska.

Zapis dotyczący akwariów w kształcie kuli znalazł się w zbiorze przepisów o ochronie zwierząt. Przygotował go zespół ekspertów i przedstawicieli zarządu miasta - poinformowano w lokalnym wydaniu dziennika "Corriere della Sera".

Jak się zaznacza, poprzednie przepisy miały na celu zwalczanie maltretowania zwierząt, te nowe zaś zawierają szereg kroków i wskazówek dotyczących ich odpowiedniego traktowania.

I tak na przykład zabroniono nadmiernego obciążania zwierząt roboczych pracą. Jest też mowa o możliwości wejścia psów do budynków użyteczności publicznej, gdzie wcześniej miały zakaz wstępu.

Reklama

Włochy: Zakaz hodowania rybek w okrągłych kulach. Podano powody

Ale po raz pierwszy wspomniano też o rybkach akwariowych zakazując trzymania ich w szklanych kulach.

W uzasadnieniu podano kilka powodów; ograniczone rozmiary takich akwariów, co uniemożliwia wystarczające natlenienie wody. Poza tym, wyjaśniono, kształt naczynia zmusza rybki do pływania w kółko; to zaś sprawia, że mają one wypaczoną wizję otoczenia na zewnątrz i wywołuje stres. W świetle nowego rozporządzenie można to uznać za maltretowanie.

Nowy regulamin w sprawie ochrony zwierząt musi jeszcze ostatecznie zatwierdzić rada miejska Treviso. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | rybki | ochrona zwierząt

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy