Reklama

Reklama

Planujesz wakacyjną podróż? Do tych krajów nie wyjeżdżaj

Sezon urlopowy wystartował. Wraz z rozpoczęciem lata, miliony Polaków wyruszą w zagraniczne podróże. Wśród popularnych kierunków pojawiają się jednak kraje, przed którymi ostrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zanim zaczniesz planować wakacyjną podróż, przeczytaj, których destynacji powinieneś unikać.

Ministerstwo Spraw Zagranicznym na bieżąco aktualizuje ostrzeżenia dla podróżujących m.in. na stronie Polak za granicą. Wydaje je w czterostopniowej skali:

- ostrzeżenie pierwszego stopnia: "Zachowaj zwykłą ostrożność"

- ostrzeżenie drugiego stopnia: "Ostrzegamy przed podróżą"

- ostrzeżenie trzeciego stopnia: "Nie podróżuj"

- ostrzeżenia czwartego stopnia: "Opuść natychmiast"

Warto pamiętać, aby przed wyjazdem poza granice Polski zarejestrować swoją podróż w serwisie Odyseusz. W przypadku nadzwyczajnych sytuacji, MSZ będzie mogło wówczas udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.

Reklama

Zobacz, które podróżnicze kierunki MSZ stanowczo odradza na wakacyjne wojaże.


Mozambik

Najnowsze ostrzeżenie polskiego MSZ dotyczy Mozambiku, a dokładniej - prowincji Cabo Delgado na północy kraju. Resort wydał dla tego państwa alert trzeciego stopnia ("Nie podróżuj").

"W Cabo Delgado może dochodzić do ataków na wsie, ośrodki rządowe i inne obiekty ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem" - czytamy w komunikacie.

MSZ odradza wyjazd w te rejony. Polakom, którzy już przebywają w północnym Mozambiku, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Należy unikać okolic obiektów rządowych i targowisk oraz stosować się do poleceń sił porządkowych.

Nikaragua

Resort dyplomacji ostrzega też przed podróżami do Nikaragui. Ma to związek z napiętą sytuacją polityczną i powszechnymi, antyrządowymi manifestacjami. Dla kraju wydano ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą").

"MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach - udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny" - alarmuje MSZ.

Resort ostrzega też, że w związku z sytuacją w Nikaragui, niektóre ulice czy obszary miast mogą być tam czasowo wyłączone z ruchu. Możliwe są też problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

MSZ przypomina również, że w Nikaragui nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, przez co udzielenie pomocy konsularnej w tym regionie jest bardzo ograniczone. Polacy uprawnieni są jednak do otrzymania pomocy od innych państw członkowskich UE, które posiadają w Nikaragui placówkę konsularną.

Etiopia

Ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podrożą") wydano również dla Etiopii.

"W Etiopii utrzymuje się ryzyko wystąpienia lokalnych protestów, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu" - czytamy w komunikacie MSZ.

Wszyscy, którzy wybierają się do Etiopii, powinni mieć na uwadze to, że konflikty pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi mogą tam eskalować.  

W związku z wysokim poziomem zagrożenia, MSZ odradza przede wszystkim podróże do: obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią; pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic; regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (w tym z Puntlandem) oraz regionu Gambela.

Polskie MSZ zastrzega, że przy podróżach po pustyni Danakilskiej należy zawsze korzystać z lokalnych przewodników.

"Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się - w miarę możliwości - pobyt w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży - korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych" - podkreśla ministerstwo.

MSZ przypomina też, by unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i nie nagrywać protestów ani działań służb na jakichkolwiek nośnikach.

Polskie MSZ opublikowało również niedawno ostrzeżenie dla wszystkich osób podróżujących do Rosji. Przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej resort przypominał o zagrożeniu zamachami terrorystycznymi.

"Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju" - napisano w komunikacie.

Mundial 2018 wystartował 14 czerwca i potrwa aż do 15 lipca. MSZ podkreśla, by zachować ostrożność szczególnie na stadionach, w strefach kibica i ich okolicach oraz w środkach transportu.

Resort dyplomacji ostrzega też przed podróżami w rejon republik: Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej, Inguszetii, Czeczenii, Dagestanu.

MSZ kategorycznie odradza też podróże na Krym. "Polska, podobnie jak inne państwa, uznaje Krym za integralną część Ukrainy. Bezprawna aneksja tej części terytorium Ukrainy przez Rosję uniemożliwia udzielanie przebywającym tam obywatelom polskim pomocy konsularnej" - zaznaczono w komunikacie.

Turcja

W Turcji zbliżają się wybory parlamentarne i prezydenckie, które odbędą się już w najbliższy weekend - 24 czerwca. 

Ambasada RP w Ankarze informuje, że w okresie przed- i powyborczym na placach, w parkach, centrach handlowych i obiektach sportowych odbywają się zebrania, demonstracje i wiece wyborcze. Udział w tych wydarzeniach - zwłaszcza cudzoziemców - wiąże się z potencjalnym zagrożeniem.

MSZ zaleca, by Polacy, którzy przebywają lub wybierają się do Turcji, zachowali szczególną ostrożność i unikali zgromadzeń publicznych, wieców, demonstracji czy zbiegowisk. Resort radzi, by nie przebywać w pobliżu lokali wyborczych ani miejsc, w których stacjonuje policja lub wojsko. Ministerstwo przypomina też, że podczas podróży po kraju należy zawsze mieć przy sobie paszport. 

W Turcji cały czas obowiązuje stan wyjątkowy, związany m.in. z występującym zagrożeniem terrorystycznym. Na lotniskach i dworcach trzeba liczyć się z większymi kontrolami bezpieczeństwa. 

Papua Nowa Gwinea

Jeden z najnowszych komunikatów MSZ dotyczy także Papui Nowej Gwinei. 

Ambasada RP w Canberze ostrzega przed podróżami do prowincji Southern Highlands w związku z gwałtownymi zamieszkami antyrządowymi. Po zawieszeniu rządu został tam wprowadzony stan wyjątkowy.

Ci, którzy przebywają na miejscu, powinni bezwzględnie stosować się do poleceń sił porządkowych.

Podobnie jak w Nikaragui, w Papui Nowej Gwinei również nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. W związku z tym możliwość udzielania pomocy konsularnej jest tam bardzo ograniczona. 

Ukraina

Alert drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą") wciąż obowiązuje na Ukrainie.

"Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację antyterrorystyczną, MSZ ponownie wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej" - alarmuje resort.

MSZ zaleca też, by opuścić i powstrzymać się od podróży na zaanektowany przez Rosję Krym. 

"Na pozostałym obszarze Ukrainy zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w związku z powtarzającymi się w ostatnim okresie incydentami - atakami na miejsca odwiedzane przez polskich turystów, placówki, zabytki i miejsca pamięci związane z Polską, a także w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej antypolskimi hasłami, symbolami oraz demonstracjami o antypolskim wydźwięku. W trakcie podróży mogą pojawiać się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zaleca się ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli (flag, godła itp.)" - czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Kolumbia

MSZ wydało także ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Kolumbii ("Nie podróżuj"). Ma to związek z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) i działalnością zorganizowanych grup przestępczych.

Resort odradza Polakom w szczególności podróże w regiony: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, Catatumbo, Caquetá, Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nariño, Vichada i Vaupés.

Na terenie całej Kolumbii dochodzi też do porwań - ostrzega MSZ.

Malezja

Polskie MSZ odradza także podróż do Malezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym i przypadkami porwań cudzoziemców.

Ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą") dotyczy w szczególności wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). 

"Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau" - alarmuje MSZ.

Zagrożenie zamachami występuje także na pozostałym terytorium Malezji, nawet w stolicy kraju - Kuala Lumpur. "Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród turystów hotele, restauracje, targi i centra handlowe" - zaznacza resort.

Tajlandia

Ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą") wydano też dla popularnej w ostatnich latach Tajlandii. W szczególności należy unikać podróży do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla. Jak podkreśla MSZ, regularnie dochodzi tam do ataków bombowych i z użyciem broni palnej.

Zagrożenie terrorystyczne występuje jednak również na innych, popularnych wśród turystów terytoriach: w Bangkoku czy na wyspie Phuket oraz w miejscowościach Krabi i Hua Hin.

MSZ przypomina, że w Tajlandii obowiązuje zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym. Ci, którzy planują urlop w tym regionie Azji, powinni zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do zaleceń przedstawicieli biur podróży oraz sił porządkowych. 

Indonezja

Dla Indonezji MSZ wydało ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą"). Ma to związek z utrzymującym się tam zagrożeniem terrorystycznym.

"Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie, mających na celu walkę z terroryzmem, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia" - czytamy w komunikacie MSZ. 

Resort podkreśla, że ataki możliwe są nawet na popularne wśród turystów hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe - również w Dżakarcie i na Bali. 

Lokalnymi konfliktami zagrożone są ponadto: Celebes Środkowy, Moluki, Papua i Zachodnia Papua.

Filipiny

MSZ kategorycznie odradza też podróże do południowej części Filipin. Kraj, dla którego resort wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia ("Nie podróżuj"), stał się w ostatnim czasie popularnym kierunkiem wśród polskich turystów. 

W szczególności należy unikać rejonu wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz wysp Cebu i Bohol. 

Ostrzeżenie wydano w związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi, a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych oraz ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, do których dochodzi zarówno na lądzie jak i wodach terytorialnych.

Jak podkreśla MSZ, ataków terrorystycznych nie można wykluczyć nawet w stolicy kraju - Manili oraz ośrodkach turystycznych.

Senegal

Dla Senegalu wydano ostrzeżenie drugiego stopnia ("Ostrzegamy przed podróżą"). 

Jak czytamy w komunikacie MSZ, ma to związek z pogorszeniem się w ostatnim czasie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Casamance. To obszar na południu Senegalu, między południową granicą z Gambią i północną granicą z Gwineą-Bissau. Prowadzone są tam działania militarne. Dochodzi także do napadów na turystów. 

Polakom, którzy przebywają na obszarze Casamance, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. Resort radzi, by unikać poruszania się po zmroku i bezwzględnie stosować się do poleceń służb. 

Ministerstwo przypomina też, że w całym regionie Sahelu - obszarze wzdłuż południowych obrzeży Sahary - utrzymuje się zwiększone zagrożenie terrorystyczne, dlatego Polacy powinni unikać miejsc zgromadzeń publicznych, np. dyskotek czy spotkań diaspory europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy