Reklama

Planował serię zamachów. Media: Wśród celów stadion na Euro 2020

Węgierscy antyterroryści zatrzymali 21-latka o sympatiach islamskich. Media podają, że mężczyzna planował serię zamachów na terytorium Węgier. Jednym z celów miał być stadion Puskas Arena w Budapeszcie, gdzie rozegrane zostaną mecze fazy grupowej i pucharowej Euro 2020.

Janos Hajdu, dowódca węgierskich antyrerrorystów przekazał, że zatrzymany jest Węgrem i studentem w Budapeszcie, który zradykalizował się po wpływem zamieszczanej w internecie propagandy tzw. Państwa Islamskiego. Mężczyzna miał rozpowiadać w sieci - na stronach tzw. dark webu, że planuje podłożenie bomby podczas imprezy masowej w Budapeszcie lub w innym miejscu na Węgrzech. 

Hajdu dodał, że 21-latek zastanawiał się także nad wjechaniem samochodem w tłum. 

Służby potwierdziły, że podejrzany kupił materiały potrzebne do zbudowania bomby rurowej. Na razie nie wiadomo, czy działał sam. 

Dowódca węgierskich antyrerrorystów nie potwierdził jednak oficjalnie doniesień medialnych o tym, że jednym z celów miał być stadion na Euro 2020. 

Niedoszłego terrorystę zatrzymano w Kecskemet, około 90 kilometrów na południe od Budapesztu. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Euro 2020 rozpoczyna się 11 czerwca.

Reklama

IAR/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama