Reklama

Plan spotkania Putina z Trumpem

"Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Donald Trump będą rozmawiać w sobotę o stosunkach dwustronnych, a także o problemach rozbrojenia i konfliktach regionalnych" – poinformował w czwartek rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow.

"Przede wszystkim będą to kwestie związane ze stosunkami dwustronnymi między Federacją Rosyjską i USA. Musimy pomyśleć, jak zacząć rozmawiać na temat stosunków dwustronnych, bezpieczeństwa strategicznego i rozbrojenia, jak również konfliktów regionalnych" - oznajmił Pieskow, pytany o to, jakie tematy poruszą dwaj przywódcy podczas sobotniego spotkania.

Dodał, że próba ustawodawczej likwidacji w USA możliwości przedłużenia układu rozbrojeniowego START jest powodem do niepokoju. Powiedział, że na Kremlu czytano doniesienia prasowe o odpowiednim projekcie złożonym przez przedstawicieli Partii Republikańskiej, ale jeszcze nie zapoznano się z jego treścią.

Reklama

Pieskow nie zgodził się przy tym z zarzutami strony amerykańskiej, że Rosja wybrała strategię "eskalacji dla samej eskalacji". "Niewątpliwie do rozpoczęcia merytorycznych (rozmów) między Rosją i USA na tematy rozbrojenia próba kodyfikacji tej odmowy stanowi powód do niepokoju" - oznajmił.

Republikanie senator Tom Cotton i kongresmenka Liz Cheney złożyli w środę projekt ustawy zakazującej asygnowania środków z amerykańskiego budżetu na przedłużenie obowiązywania układu New START (o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych), dopóki prezydent USA Donald Trump nie poświadczy w Kongresie, że Rosja zgodziła się znacznie zmniejszyć swój arsenał taktycznej broni nuklearnej i objąć swoje nowe systemy broni układem New START.

Pieskow poinformował, że na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires Putin i Trump przeprowadzą krótkie spotkanie dwustronne, a następnie rozmowy w rozszerzonym formacie, które mogą potrwać około godziny, ale zależy to od decyzji samych przywódców. "Waszyngton potwierdził spotkanie" - dodał.

Pieskow powiedział, że Rosja i Stany Zjednoczone nie muszą zgadzać się we wszystkich sprawach międzynarodowych, a nawet że jest to niemożliwe, ale trzeba rozmawiać. "To leży nie tylko w interesach naszych dwóch krajów, ale i całego świata" - ocenił.

Rozmowy Trumpa i Putina w czasie zaplanowanego na piątek i sobotę szczytu G20 w Buenos Aires będą pierwszym dwustronnym spotkaniem od szczytu w Helsinkach, który odbył się 16 lipca. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama