Plan konferencji w Monachium. Ważą się losy Ukrainy i świata

Oprac.: Dagmara Pakuła
61. edycja konferencji bezpieczeństwa w Monachium upłynie pod hasłem wojny w Ukrainie. Wydarzenie zrzeszające przywódców ok. 60 krajów rozpoczyna się w piątek o godz. 13:30. Pierwsi głos zabiorą przedstawiciele niemieckich władz z prezydentem na czele, następnie zaplanowano wystąpienia przedstawicieli zaproszonych państw, m.in. Ursuli von der Leyen i J.D. Vance'a.

W tegorocznej konferencji wezmą udział przywódcy z około 60 krajów, w tym wiceprezydent USA J.D. Vance, sekretarz stanu USA Marco Rubio, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Keith Kellogg, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Będzie to 61. edycja międzynarodowego spotkania szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, a także ministrów, członków parlamentów, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Odbywa się co roku w lutym, pierwszą edycję zorganizowano w 1963 roku.
Niemcy. Rusza Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Po otwarciu konferencji przez niemieckiego prezydenta Steinmeiera w piątek, najwięksi liderzy polityczni świata będą dyskutować na tematy takie jak: bezpieczeństwo klimatyczne, porządek międzynarodowy, regionalne konflikty i kryzysy oraz rola Europy w świecie.
W centrum uwagi będą przede wszystkim konflikt na Bliskim Wschodzie oraz wojna w Ukrainie. Tuż przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa prezydent USA Donald Trump odbył rozmowy telefoniczne z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Trump ogłosił, że uzgodnił z przywódcą Rosji natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Seria przemówień, w tym polskich polityków
Wydarzenie rozpocznie się o 13:30. Jako pierwsi głos zabiorą przedstawiciele niemieckich władz z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem na czele. Następnie oświadczenia mają wygłosić minister obrony Niemiec Boris Pistorius i szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark Rutte.
Kolejno głos mają zabrać m.in.:
- 14:00 - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
- 14:30 - Wiceprezydent USA J.D. Vance
- 15:30 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Kaja Kallas
- 17:30 - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Sobota również przebiegnie pod znakiem serii przemówień zagranicznych przedstawicieli. Ponownie głos zabierze Wołodymyr Zełenski, którego wystąpienie zaplanowano na godz. 10:15. Wcześniej, bo o godz. 9:30 przemawiać będzie Olaf Scholz.
Na panelu poświęconym bezpieczeństwu euroatlantyckiemu oraz wyzwaniom w regionie, przemówienie wygłosi posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Uznańska-Wiśniewska. Na godz. 15:30 zaplanowano wystąpienie szefa MSZ Polski Radosława Sikorskiego, któremu towarzyszyć będzie m.in. jego niemiecka odpowiedniczka Annalena Baerbock.
Sikorski zabierze głos również podczas panelu poświęconemu "pokojowi poprzez siłę: plan dla Ukrainy" o godz. 18:30 w sobotę. W debacie uczestniczyć będzie m.in. Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy.
Tegoroczna Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się w szczególnym czasie - kilka tygodni po objęciu urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa i na około tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!