Reklama

Piraci porwali statek u wybrzeży Afryki. Załoga schroniła się w cytadeli

Piraci porwali 135-metrowy tankowiec Monjasa Reformer w Zatoce Gwinejskiej. Całej załodze jednostki udało się schronić przed napastnikami w cytadeli. Duński armator statku rozpoczął starania o uwolnienie marynarzy i odzyskanie jednostki.

Porwanie statku Monjasa Reformer miało miejsce w sobotę w nocy na wodach terytorialnych Gabonu. Piraci zaatakowali jednostkę 140 mil morskich (ok. 260 km) od portu Pointe-Noire w Brazzaville, stolicy Konga. Według duńskiego armatora tankowca, wszystkich 16 członków załogi zdołało schronić się w cytadeli, czyli specjalnym pomieszczeniu dla marynarzy, gdzie mogą bezpiecznie oczekiwać na pomoc.

Obsługująca tankowiec firma Monjasa przekazała, że w momencie ataku jednostka nie znajdowała się w ruchu. "Napastnicy całkowicie odcięli łączność ze statkiem. Współpracujemy z lokalnymi władzami w celu nawiązania komunikacji. Chcemy poznać sytuację na pokładzie i zapewnić wszelkie wsparcie potrzebne załodze" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

Piraci porwali tankowiec w Zatoce Gwinejskiej

Duńska jednostka Monjasa Reformer to mierzący 135 metrów tankowiec służący do transportu substancji chemicznych i ropy naftowej. Statek pływa pod banderą Liberii. Jego pośrednim właścicielem jest przedsiębiorstwo Montec Ship Management z siedzibą w Dubaju.

Firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zgłosiła porwanie statku do morskiego centrum współpracy obsługiwanego przez brytyjską i francuską marynarkę wojenną. Siły mają zapewniać bezpieczeństwo jednostkom żeglującym przez Zatokę Gwinejską.

Ataki piratów u wybrzeży Afryki w ostatnich latach słabną

Wody Zatoki Gwinejskiej rozciągają się na dystansie 5700 kilometrów, od Senegalu do Angoli. W poprzednich latach dochodziło tam do wielu ataków piratów. W ostatnich latach sytuacja jednak uspokoiła się.

Według raportu Morskiego Centrum Współpracy Informacyjnej i Świadomości (MICA) w 2022 roku piraci zaatakowali trzy statki w Zatoce Gwinejskiej. W 2019 roku takich incydentów było 26.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piraci | porwanie statku | Zatoka Gwinejska | tankowiec | Afryka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy