Reklama

Reklama

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Skripala

MSZ Wielkiej Brytanii wezwało do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ataku na Siergieja Skripala. W odpowiedzi na wniosek jeszcze w środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie - poinformowała Rada.

Jak poinformowano, posiedzenie odbędzie się o godz. 20 czasu polskiego. 

- Próba zabójstwa Siergieja Skripala przy użyciu broni chemicznej jest "afrontem wobec Wielkiej Brytanii", ale też sprzeniewierzeniem się zakazowi stosowania broni chemicznej i "systemowi opartemu na wspólnych zasadach" - oceniła w środę premier Theresa May.

Podkreśliła, że mimo prośby brytyjskiego rządu rosyjskie władze nie wyjaśniły, w jaki sposób produkowana w Rosji broń chemiczna typu Nowiczok trafiła na terytorium Wielkiej Brytanii.

- Zaoferowanie Rosji możliwości przedstawienia własnego wytłumaczenia było słuszne, ale odpowiedź tego kraju świadczy o jego pogardzie dla znaczenia tych wydarzeń - oceniła May, dodając, że rosyjskie władze odpowiedziały na prośbę strony brytyjskiej jedynie "sarkazmem i pogardą".

Reklama

- Nie mamy wyboru, musimy uznać, że Rosja jest winna próby zabójstwa Skripala i jego córki, a także zagrożenia życia innych brytyjskich obywateli w Salisbury, w tym sierżanta policji Nicka Baileya. Jest to niezgodne z prawem użycie siły przez Rosję przeciwko Wielkiej Brytanii - podkreśliła. 

- Będziemy pracowali z naszymi sojusznikami i partnerami, aby mierzyć się z takimi działaniami za każdym razem, kiedy zagrażają naszemu bezpieczeństwu, w kraju lub za granicą - zapewniła May. 

Rosja, która podobnie jak Wielka Brytania jest stałym członkiem RB ONZ, odrzuca oskarżenia i nie przedstawiła wyjaśnień w wyznaczonym przez stronę brytyjską terminie - do północy z wtorku na środę.

Skripal, były pułkownik GRU, został w 2006 r. skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów.

W 2010 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy